IX Doroczna Wystawa Fotoklubu "Galeria" Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, którą otwarto w piątek, 22 marca 2013 roku, połączona została z obchodami dziesięciolecia działalności klubu.

Wszystko zaczęło się dokładnie 21 stycznia 2003 roku w działającej już wtedy od siedmiu lat Galerii Fotografii MCK, którą prowadził (i robi to nadal) Andrzej Łada, znakomity ostrowiecki artysta fotografik, członek ZPAF. To wokół jego osoby zgromadziło się ponad 30 pasjonatów fotografowania, którzy skłonni byli dzielić się z innymi swoimi przemyśleniami na temat tej sztuki czy też skorzystać z doświadczeń kolegów bardziej doświadczonych, takich jak choćby Sergiusz Sachno, Jerzy Piątek czy Paweł Pierściński. Dość szybko, bo już w maju, zaprezentowali swoją pierwszą wystawę w Nowohuckim Centrum Kultury. Spotykają się od 10 lat w każdą środę. Jak skrupulatnie obliczył prezes Fotoklubu "Galeria", Andrzej Łada, w tym czasie odbyli pięćset dwadzieścia spotkań. Corocznym podsumowaniem tych spotkań są doroczne wystawy fotografii członków ostrowieckiego fotoklubu. Ich prace eksponowane były nie tylko w Polsce, ale również zagranicą, między innymi w Nowym Jorku.

Tegoroczna wystawa członków Fotoklubu "Galeria" ma nietypowy charakter. Swoje fotografie prezentuje 52 uczestników. Nie są to jednak tylko, jak zazwyczaj, prace wykonane w ciągu minionego roku, ale i w latach wcześniejszych. Stąd pewnie też ogromna różnorodność tematyczna i stylistyczna zdjęć. Widzowie zobaczą tu pejzaże, akty, reportaże i quasi malarskie wizje, jak choćby w pracach Cezarego Łutowicza. Wystawiono też prace nieżyjącego już Longina Łępicza. Ale są też prace młodych, dobrze rokujących fotografików, takich jak Aleksandra Skorżyńska, Monika Iskra czy Hubert Kochański. Uzupełnieniem prezentacji fotografii jest ekspozycja dokumentująca historię Fotoklubu "Galeria" MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. W gablotach można zobaczyć sprzęt, jakim posługiwali się członkowie klubu oraz albumy towarzyszące dorocznym wystawom. Jak podkreśliła dyrektor ostrowieckiego MCK, Elżbieta Baran, te eksponaty pozwalają prześledzić historię najnowszą fotografii w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obecny na jubileuszowym wernisażu Starosta Ostrowiecki, Zdzisław Kałamaga, wręczył Andrzejowi Ładzie pięć pamięci do komputera po 2 tetrabajty każda, by mógł "zrobić ład" w bogatej dokumentacji klubu i galerii fotografii i ocalić ją dla przyszłych pokoleń. Z prezentem pojawił się też wiceprezydent miasta, Paweł Górniak.


Tak doniosłe wydarzenie środowiskowe, jakim jest 10 - lecie Fotoklubu "Galeria" MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim nie mogło się odbyć bez udziału prezesa Związku Polskich Artystów Fotografików, Jolanty Rycerskiej. Podkreśliła ona, iż ten właśnie klub stanowi ewenement w rozczłonkowanym środowisku artystów fotografików, którzy częściej zamykają się w swoich światach niż decydują na działania zespołowe. - Częściej biorę udział w inauguracji klubów czy stowarzyszeń niż w świętowaniu takich jubileuszy - powiedziała Rycerska podczas wernisażu. - Godne podkreślenia jest również i to, że Andrzej Łada jako szef tej grupy potrafił docenić i uszanować indywidualność twórczą każdego z członków prowadzonego przez siebie fotoklubu. Jolanta Rycerska wręczyła Ładzie dyplom uznania ZPAF. Natomiast prezes ZPAF Okręgu Świętokrzyskiego, Andrzej Borys, poza dyplomem gratulacyjnym dla wszystkich członków "Galerii", wręczył mu okolicznościowy medal za wybitne osiągnięcia na niwie sztuki fotograficznej. Warto kibicować ostrowieckiemu środowisku fotografików, którzy już pokazali, że wiele potrafią w dziedzinie fotografii artystycznej i wszystko wskazuje na to, iż w przyszłości pewnie nie raz jeszcze będziemy świadkami ich indywidualnych i zbiorowych sukcesów.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!