Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100. rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej w Słomnikach

Barbara Figurniak
Barbara Figurniak
Pomnik poległych i pomordowanych przez okupanta niemieckiego w Słomnikach. W ścianę wmurowana jest tablica z datami 1939 i 1945 oraz napisem: "Poległym i pomordowanym przez o
Pomnik poległych i pomordowanych przez okupanta niemieckiego w Słomnikach. W ścianę wmurowana jest tablica z datami 1939 i 1945 oraz napisem: "Poległym i pomordowanym przez o Barbara Figurniak
" Pragnę życzyć wszystkim (..) aby Polska się umacniała, aby polska niepodległość, odzyskana w 1918 r., ponownie odzyskiwana 25 lat temu, była źródłem naszej dumy i naszej radości " powiedział w Oleandrach Prezydent RP Bronisław Komorowski

Od 1981 roku mieszkańcy gminy Słomnik każdego roku witają „Kadrówkę”.

I Kompania Kadrowa od zakończenia powstania styczniowego była pierwszym regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. 6 sierpnia 2014 r. do Słomnik, jak każdego roku zawitała "Kadrówka", aby ponownie uczcić rocznicę wymarszu z 1914 roku. Wówczas na na rozkaz Józefa Piłsudskiego I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów. Żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach. Wyzwolili z rąk rosyjskich Słomniki, Miechów, Jędrzejów i Chęciny.

12 sierpnia 1914 r.doszli do do Kielc. Dla uczczenia rocznicy wymarszu "Kadrówki" w 1924 r. z inicjatywy byłych legionistów ustanowiono Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Coroczny marsz odbywał się aż do 1939 roku, w którym brała udział młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim oraz żołnierze Wojska Polskiego. Marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce.

W 1981 roku powróciły do tej idei środowiska niepodległościowe ziemi krakowskiej i kieleckiej. Jako forma patriotycznej demonstracji Marsz był silnie zwalczany przez komunistyczne władze. Stan wojenny nie powstrzymał zapału organizatorów Marszu. Uznany za demonstrację niepodległościową, obserwowany był przez komunistyczne służby specjalne.

6 sierpnia 2014 roku " Kadrówka" dotarła do Słomnic. Marsz zorganizował Związek Piłsudczyków we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i Urzędem Miasta Kielce. Około 700 uczestników wyruszyło w środę rano z krakowskich Oleandrów, gdzie w uroczystym apelu przed wymarszem przemawiał prezydent RP Bronisław Komorowski.
"...Pragnę serdecznie życzyć wszystkim, aby na tej drodze nieśli i przeżywali wspomnienia nie tylko marzeń naszych dziadów i pradziadów, ale również aby wszyscy nieśli ze sobą marzenia o tym, aby Polska się umacniała, aby polska niepodległość, odzyskana w 1918 r., ponownie odzyskiwana 25 lat temu, była źródłem naszej dumy i naszej radości (...) trzeba pamiętać o początku drogi, ale trzeba również umieć przeżywać tę niepodległość, którą dziś się cieszymy, z której jesteśmy dumni... ".

Orkiestra Miejska "Echo" pod batutą kapelmistrza Dariusza Szewczyka powitała " Kadrówkę" krótkim koncertem, po czym wszyscy odśpiewali " Jeszcze Polska nie zginęła ...."
Alicja Biczysko- Dyrektor MGCK w Słomnikach jako organizator uroczystości 100.rocznicy Marszu "Kadrówki" w Słomnicach przywitała wszystkich gości. Następnie do uczestników marszu oraz wszystkich mieszkańców Słomnik przemówił burmistrz Urzędu Miejskiego w Słomnikach Paweł Knafel, który wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Słomnikach Piotrem Wasikiem wręczyli najbardziej zasłużonym „kadrowiczom” statuetki- z popiersiem J. Piłsudskiego projektu artysty Arkadiusza Kusza.

Statuetki oraz dyplomy otrzymali: Jan Józef Kasprzyk, Antoni Piekałkiewicz, Andrzej Fischer, Wojciech Lesiak, Jakub Kalisz, Adam Słupek, Piotr Pasiński, dr Piotr Kopiński, Marian Stachera – najstarszy uczestnik Marszu oraz Jakub Pacholski – najmłodszy „kadrowicz”.

"WOLNOŚĆ TO DAR, KTÓRY TRZEBA PIELĘGNOWAĆ A NIE TYLKO POSIADAĆ". Po tych słowach Burmistrz miasta został uhonorowany przez reprezentację "Kadrówki".

"za wieloletnią współpracę, za gościnę, której doświadczamy co roku (..) chcemy uhonorować Pana w imieniu Marszu I Kompanii Kadrowej Odznaką Marszu Szlakiem Kadrówki , wzorowanej na odznace I Kompanii Kadrowej, nadaną w okresie międzywojennej 149 żołnierzom " Kadrówki" (..) Na Pańskie ręce tę odznakę przekazujemy, ale jest to również odznaka dla społeczności Słomnik, którą Pan, jako Burmistrz reprezentuje. Dziękujemy Wam Państwo bardzo serdecznie, że jesteście z nami i że tak licznie w tym roku witacie nas w Słomnikach. Jest to dla nas bardzo ważne, bo wtedy mamy świadomość, że trud nie idzie na marne."
W jakich okolicznościach 100 lat temu w Słomnikach rodziła się wolna Polska, opowiedział zgromadzonym dr. Przemysław Wywiał z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jego opowieść była niezwykle ciekawa, więc z ogromnym zainteresowaniem i uwagą została wysłuchana przez mieszkańców Słomnik.
Dla mnie osobiście, uczestniczenie w tej uroczystości było wielkim zaszczytem i wzruszeniem. Poznałam wielu wspaniałych ludzi oraz wysłuchałam pięknej historii, wiążącej na cały wiek I Kampanię Kadrową ze Słomnikami.

Miejsko - Gminne Centrum Kultury w Słomnikach dla licznie zgromadzonej społeczności gminy przygotowało śpiewniki z pieśniami legionowymi. Śpiewali wszyscy od najmłodszych do najstarszych mieszkańców, a ich głośny i radosny śpiew roznosił się gromkim echem po ulicach tego urokliwego miasteczka.
W uroczystości brała udział niezliczona ilość dzieci i młodzieży. Najmłodsze z nich ochoczo wręczały śpiewniki "Kadrówce" i tym samym zaprosiły do wspólnego śpiewania pieśni legionowych. Mali "wolontariusze" wypełnili swoją misję perfekcyjnie. Wzbudzili ogromny podziw, zainteresowanie i uśmiech na twarzach obecnych tam osób.

"
Jak długo w sercach naszych
Choć kropla polskiej krwi,
Tak długo w sercach naszych
Ojczysta miłość tkwi.."
(Pieśń Słomnik)

Uroczystości uświetniła wystawa fotografii, ukazującą codzienne życie słomniczan. Zorganizowało ja MGCK w Słomnikach. Wystawa obejmuje 30 dużych fotografii przedstawiających codzienne życie mieszkańców, widoki miasta i jego panoramę, otwarcie linii kolejowej i nowego dworca (1937) z udziałem prezydenta RP Ignacego Mościckiego, pożar miasta w r. 1934 i powódź w r. 1937).Nieopodal tych uroczystości stał dumnie "Dąb Niepodległości". Został posadzony 10 lat temu, kiedy przez Słomniki przechodził Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Była to wówczas 90. rocznica Marszu.
Ten rocznicowy Marsz upamiętniony został w szczególny sposób , bowiem we wszystkich miasteczkach znajdujących się na trasie posadzono dęby. A oto słowa uczestników : "Chcemy zaznaczyć naszą obecność w Słomnikach i wszystkich miasteczkach kwaterunkowych, sadząc "Dęby Niepodległości" i tym samym tworząc swoisty szlak. Pierwszy zasadziliśmy w Michałowicach, drugi w Słomnikach"

W dniu 6 sierpnia 2014r. na uroczystości obecni byli także Przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach Piotr Wasik, radni: Ewa Kaszuba, Irena Podsiadło, Marek Jędrychowski, Grzegorz Płażek, przedstawicielki KGW z Prandocina, Wysiołka, Polanowic, Smrokowa, sołtysi, członkinie Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych z Ratajowa.

Zawitała także pani Maria Rajda, która oprócz innych pieśni pięknie śpiewa piosenkę "Kadrówka"
"...RADUJE SIĘ SERCE , RADUJE SIĘ DUSZA GDY PIERWSZA KADROWA NA MOSKALA RUSZA.;."

Ne można w tej relacji pominąć Parafii św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Goszczy. Opiekę nad nią sprawują księża diecezjalni, zaś proboszczem od 1997 jest ks. Andrzej Orlikowski. To właśnie on od 1981 roku gromadzi i otacza opieką całą dokumentację dot. wszystkich przemarszów "Kadrówki". Jak zwykle, obecny był także na tej uroczystości. Przybył z aparatem fotograficznym i utrwalił każdy ważny moment.
Na jego stule widniał napis "BÓG HONOR OJCZYZNA"

W Słomnikach odbyły się ponadto zawody strzeleckie w nowej strzelnicy w budynku starej szkoły. Ich organizatorem był Miejsko- Gminny Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej. W zawodach wzięło udział 46 zawodników, a medale i puchary wręczał podczas uroczystości Łukasz Czapla – wielokrotny złoty medalista w strzelaniu do ruchomej tarczy. Organizatorami byli głównie Andrzej Boczkowski oraz Piotr Ciszewski, którym należą się słowa uznania.
Wielkie brawa i podziękowanie dla "Kadrówki", Urzędu Miejskiego w Słomnikach, Miejsko - Gminnego Centrum Kultury w Słomnikach, Proboszcza Parafii w Goszczy Andrzeja Orlikowskiego oraz wszystkich mieszkańców Słomnik i okolic, którzy biorą udział w takich uroczystościach.

Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Marka Sowy - Marszałka Woj. Małopolskiego oraz Pawła Knafela- Burmistrza Gminy Słomniki. TVP Kraków, Radio Kraków oraz Głos Słomnik zapewniły patronat medialny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto