„Jestem gejem/lesbijką”. Jeszcze dzwonią Ci te słowa w uszach. Twoje dziecko oczekuje reakcji. Co zrobisz?

1. Nie denerwuj się i spróbuj nie zamykać się w sobie, kiedy Twoje dziecko dokona coming outu. Zdaj sobie sprawę, że niektóre dzieci przechodzą przez okres podważania swojej sekusalności. Niektóre eksperymenują, inne są bardzo płynne w swojej tożsamości. Jeszcze inne są pewne i niezależnie od Ciebie pozostaną przy swoim. Negatywna reakcja na pewno nikomu nie pomoże. Może skutować tylko oddaleniem się Twojego dziecka od Ciebie i spowoduje jeszcze większy zamęt w jego/jej głowie.
2. Nie wiń się za orientację swojego dziecka. Jest tyle czynników, które wpłwają na homogenezę. Trudno powiedzieć, że wychowanie powoduje bycie gejem czy lesbijką. W ten sposób pary jednopłciowe powinny wchowywać tylko homoseksualistów – a tak nie jest.
Nie udowodniono, że molestowanie sekusalne ma wpływ na budowanie tożsamości – może jedynie ułatwić spróbowanie seksu z tą samą płcią.
Relacje pomiędzy dzieckim a rodzicami również nie są decydujące – wśród osób homoseksualnych jest równie dużo z despetycznymi ojcami jak i matkami. Znów, ten czynnik może ułatwić odkrycie tożsamości, a nie powoduje jej.
4. Przygotuj się by słuchać swoje dziecko. Może się równiż okazać, że nie będzie chciało rozmawiać z Tobą. Zaproponuj, żeby porozmawiało ze specjalistą.
Ty również porozmawiaj ze specjalistą. Pomoże Ci poradzić sobie z Twoimi emocjami oraz da rady co robić.
5. Postaraj się poznać innych rodziców osób homoseksualnych. Oni też przez to przechodzili. Porozmawiaj z nimi i pytaj jak radzili sobie z tym, przez co teraz przechodzisz. Pamiętaj, że nie jesteś sama/sam.
Istnieją grupy dla rodziców osób homoseksualnych. Jeśli w Twojej okolicy takich nie ma – spróbuj poznać rodziców znajomych Twojego dziecka. Przeszukaj internet.
6. Poszukaj oddziału lub lokalnej organizacji walczącej o prawa gejów i lesbijek. Pomogą Ci znaleźć specjalistów, innych rodziców, odpowiedzą na Twoje pytania, wposażą w literaturę. Są Twoim sprzymierzeńcem.
7. Nie rozpamiętuj swoich błędów, nie analizuj zachowań. Nawet jeśli Twoje działania miały wpływ na orientacj dziecka – w tej chwili już nic nie możesz zmienić co już się stało. Wpływaj na teraźniejszość. Wykarz się dorosłością.
8. Skup swoją energię na dziecku i miłości do niego. Bądź przy nim. Przejdźcie przez to razem. Przytulaj i dotkaj. Fizyczny kontakt jest bardzo ważny. To nadal Twoje dziecko – niezależnie od tego jak się określa i co Ty czujesz.
9. Pamiętaj, że dziecko kontroluje swoje zachowanie – nie Ty. To bardzo trudna lekcja, ale w żaden sposób nie przejmiesz kontroli nad swoją pociechą. Ogrom zakazów i nakazów was tylko oddzieli. Jeśli zabronisz mu/jej widywać się z jego/jej partnerką/partnerem możesz być pewna/pewny, że zacznie Cię okłamywać, uciekać i zamknie się przed Tobą. Nawet jeśli ten związek się rozpadnie, pojawi się kolejny – o tym się już nie dowiesz, bo Twoje dziecko Ci już nie zaufa.
10. Nie zawsze masz rację, a Twoje dziecko nie zawsze się myli. Wasze rozmowy nie powinny przeradzać się w kłótnie i nie powinniście wylewać żali. Wymądrzanie się i robienie wykładów nie jest rozwiązaniem.
11. To, że Ty w młodości ekspetymentowałeś/aś z tą samą płcią nie znaczy, że Twoje dziecko też ma „fazę” – ono naprawdę może być gejem/lesbijką.
12. Nie pytaj skąd wie, jaką ma orientację. Skoro dokonuje coming outu oznacza to, że przemyślała/przemyślał swoją tożsamość. Może ma za sobą już kontakty fizyczne, może tylko fanazjuje, może jeszcze skądinąd. Nawet jeśli wie – prawdopodobnie Ci nie powie, ponieważ będzie się bało, że będziesz podważać jego/jej argumenty.

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!