Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

14 listopada - Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Zuzanna Chylińska
Zuzanna Chylińska
Plakat promujący II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
Plakat promujący II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. http://www.pkwp.pl/
W niedzielę 14 listopada będzie obchodzony II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku szczególną modlitwą i pomocą materialną otaczać będziemy chrześcijan prześladowanych i zabijanych w Iraku.

Z bardzo trudną sytuacją chrześcijan w Iraku będzie zapoznawał wszystkich chętnych arcybiskup Luis Sako, który przyjedzie do Polski na zaproszenie polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ksiądz arcybiskup w czasie wizyty w naszym kraju spotka się z dziennikarzami, odwiedzi Łowicz, Kutno i Poznań. W najbliższą niedzielę hierarcha będzie w Warszawie, gdzie w czasie Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem św. Krzyża wygłosi homilię. Będzie również gościem programu telewizyjnego "Między ziemią, a niebem".

W następnych dniach ksiądz Sako będzie dzielił się swoim świadectwem wiary w warunkach prześladowań religijnych na spotkaniach modlitewnych w Częstochowie i Krakowie.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w dniu 27 listopada 2008 r.

Hasłem tegorocznego "dnia" będzie "Irak". Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce uwrażliwić i uświadomić Polakom problem wolności religijnej jako jednego z podstawowych praw człowieka.

Akcji wiele miejsca poświęcają media ogólnopolskie - zarówno publiczne jak i prywatne. TVP objęło ten dzień swoim patronatem w ramach, którego będzie emitowała spoty reklamowe.

Więcej o sytuacji chrześcijan w Iraku:

W 2005 roku w Iraku została wprowadzona nowa konstytucja. Na jej mocy islam stał się religią urzędową, a nadto stanowi, że "żadna ustawa nie będzie mogła być uchwalona, jeśli pozostaje w sprzeczności z islamskim prawem". Tekst nadmienia również, że państwo broni praw wolnościowych i religijnych i gwarantuje irackim plemionom prawa administracyjno - polityczne, kulturalne i naukowe.

W rzeczywistości jest jednak inaczej. Konstytucja nie jest w żadnej mierze respektowana, a chrześcijanie są prześladowani. Dowodem na to były wydarzenia z 31 października bieżącego roku kiedy to muzułmańscy ekstremiści zamordowali 58 chrześcijan zgromadzonych na modlitwie w kościele w Bagdadzie.

Chrześcijaństwo w Iraku - jakie obrządki i denominacje:

Zwykło się uważać, że chrześcijaństwo to przede wszystkim katolicy, protestanci i prawosławni. Tymczasem nie jest to do końca prawdą. W Iraku poza przedstawicielami prawosławia i protestantyzmu są obecni katolicy, którzy funkcjonują w ramach kilku obrządków: greko-katolickiego, łacińskiego, asyryjskiego, chaldejskiego, ormiańskiego i koptyjskiego.

Od kiedy trwają prześladowania, w jakich regionach i jakie mają formy?

Prześladowania rozpoczęły się od 2003 roku kiedy to doszło do dramatycznego exodusu chrześcijan do innych krajów Zatoki Perskiej - Syria, Jordania, Turcja, Liban, Kurdystan (obszar autonomiczny).

Po upadku dyktatury Saddama Husajna, chrześcijanie w Iraku są bardzo często traktowani jako współpracownicy „krzyżowców" i stają się celem częstych ataków ze strony ekstremistów islamskich.

Najkrwawsze prześladowania w Iraku występują w Bagdadzie, Basrze, Mosulu oraz w Kirkuku.

Prześladowania przybierają różnorakie formy: od przymusowych konwersji na islam, poprzez zastraszania, porwania, zamachy bombowe w kościołach, aż po egzekucje.

Więcej o trudnej sytuacji chrześcijan w Iraku pod adresem: Pomoc Kościołowi w Potrzebie

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto