W czwartek, 15 czerwca 2017 roku, w Kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwana potocznie Bożym Ciałem. To jedno z najważniejszych świąt kościelnych.

W tym dniu we wszystkich parafiach odprawiane są uroczyste msze święte i procesje. Uroczystość ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce jest to święto ruchome, wypadające w 60 dni po Wielkanocy. Obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca.

Boże Ciało
zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. Inicjatorem obchodów tego święta w Polsce był biskup Nankier, który wprowadził je w diecezji krakowskiej w 1320 roku. Sto lat później, na synodzie gnieźnieńskim, uznano tę uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie polskim. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Ten dzień jest w naszym kraju dniem ustawowo wolnym od pracy.

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej obchodzona jest również przez niektóre kościoły starokatolickie: Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Katolicki Mariawitów i Kościół Starokatolicki w RP oraz niektóre kościoły Wspólnoty Anglikańskiej (np. Kościół w Anglii) jako Święto Dziękczynienia za Ustanowienie Komunii Świętej. Pod nazwą Corpus Christi (Boże Ciało) święto to obchodzą także wspólnoty prawosławne rytu zachodniego.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!