Myślisz: "15 października to żadna ważna data dla mnie". Mylisz się bardzo - 15 października to Międzynarodowy Dzień Niewidomego (Dzień Białej Laski), ustanowiony po to, aby przybliżyć problemy osób niewidomych i słabowidzących.

Liczbę niewidomych w Polsce szacuje się na 90 tysięcy. Ponad połowa z nich ma poważne problemy ze wzrokiem lub nie widzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie są ponad 42 miliony ludzi niewidomych i cierpiących na zaburzenia wzroku.

Osobom, które nie mają styczności z osobami niewidomymi, słabo widzącymi, wydaję się, że są to ludzie bezradni, skazani na pomoc innych. Jednak mamy przykłady na to, że są to osoby, które w miarę możliwości same sobie radzą w przestrzeni publicznej. Dobrym przykładem jest Ewa Lewandowska - słabo widząca śpiewaczka operowa, która pojawiła się w bardzo znanym programie telewizyjnym i wywołała zdziwienie wśród ludzi zdrowych, zmieniając również ich postawę w stosunku do osób z niepełnosprawnością wzroku.

Człowiek niewidomy to taki, który z niepełnosprawnością wzroku się urodził, ociemniały to ten, który wzrok stracił później, w wyniku przeróżnych zdarzeń losowych. Słabowidzący, to ci ludzie, którzy mają ogromne problemy z powodu upośledzenia wzroku.

Drogi czytelniku rozejrzyj się - na pewno w Twoim otoczeniu są takie osoby, może warto je poznać? Może warto zainteresować się tymi ludźmi?


Współautor artykułu:

  • Magdalena Wróbel

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!