Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 sierpnia - Święto Matki Boskiej Zielnej

Isabella Degen
Isabella Degen
W Polsce i w innych europejskich krajach, 15 sierpnia obchodzony jest jako dzień Wniebowstąpienia a także jako święto plonów, które często połączone jest z dożynkami. Święto to nawiązuje do starej tradycji uroczystości Matki Boskiej Zielnej.

Prawdopodobnie tradycja tego święta sięga źródeł epoki antycznej, już wtedy w połowie sierpnia, a dokładnie 13 sierpnia czczono dzień bogini Diany, obchodząc go jako święto – patronki pól i lasów. Również pogańscy Słowianie tego dnia składali swoim bóstwom ofiary płodów ziemi. W kościele chrześcijańskim Wniebowstąpienie ma starą tradycję, bo już od VI wieku naszej ery obchodzono uroczyście ten dzień. Dawne zwyczaje nakazywały w każdym kościele święcić bukiety zielne i wieńce.

Zioła o właściwościach leczniczych układano w wiązanki. W bukietach musiały się znaleźć: bylica, dziurawiec, piołun, macierzanka, dziewanna i wrotycz. Do dnia dzisiejszego zioła te maja zastosowanie w medycynie naturalnej i są bardzo cenione. Przygotowywano także bukiety ze zwykłych kwiatów ogrodowych, które mają również właściwości lecznicze, wchodziły tu w skład zwykłe nagietki, malwy, makówki, wiązki lnu czy konopi i kłosy zboża. Tym roślinom oprócz leczniczych właściwości przypisywano magiczne działanie.

Poświęcone bukiety miały przez cały rok chronić ludzi i zwierzęta przed wszelkim złem, szkodnikami, robactwem, burzami i piorunami. Czasem zostawiano je przy zaoranym polu, by czarodziejskie moce zwalczyły larwy i robactwo. W domu bukiety umieszczano na widocznym miejscu, lub za świętym obrazem czy krzyżem. Sama obecność tych ziół odpędzała nieszczęścia i złe duchy. Maryjne bukiety miały duże zastosowanie w odczynianiu uroków. Dymem z ziół okadzano izby, zwierzęta i pomieszczenia gospodarcze. Wiązanki ziół wkładano pod fundamenty nowo budowanych domów. Starych bukietów nigdy nie wyrzucano, tylko palono a popiół rozrzucano po polach.

W wielu regionach Polski święto Wniebowstąpienia łączono z dożynkami. Przynoszono wtedy do kościoła wieńce ze zbóż i zioła. Dzisiaj te zwyczaje powoli odchodzą z tradycji. Największe uroczystości w tym dniu odbywają się w Częstochowie na Jasnej Górze oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Święto Wniebowstąpienia łączy elementy religii chrześcijańskiej oraz starych obrzędów prasłowiańskich i wierzeń ludowych, udowadniając tym nierozerwalny związek człowieka z naturą. Dlatego warto pamiętać o tym święcie i zaopatrzyć się w symboliczny bukiecik ziół lub też wspomnianych ogrodowych kwiatów.
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto