Miasteczko Stars Hollow to nieduża miejscowość w Stanach Zjednoczonych, w której wszyscy mieszkańcy znają siebie nawzajem. Jest ono zamknięte dla nowych przybyszów i tylko niektórzy "obcy" mogą zostać pełnoprawnymi mieszkańcami.

Stars Hollow to również miejsce na ziemi 30-letniej Lorelai Gilmore oraz jej córki Rory, głównych bohaterek serialu "Gilmore Girls". Lorelai (Lauren Graham), pochodząca z bogatej rodziny, która przynależy do arystokracji, jako 16-latka zachodzi w ciążę. Kiedy rodzi się Rory (Lorelai pod wpływem leków przeciwbólowych nadała córce własne imię), Lorelai wyprowadza się z domu i zamieszkuje w Stars Hollow. Szybko zostaje zaakceptowana przez dość hermetyczne społeczeństwo, które nie lubi obcych. Tu wychowuje swoją córkę. Bohaterki poznajemy, gdy Rory (Alexis Bledel) ma już 16 lat. Fabuła wydaje się być oczywista, ale w tym serialu nic takie nie jest.

Rory to nadzwyczaj dojrzała, młoda dziewczyna, która już od 7. roku życia marzy o studiach na Harvardzie. Jej życie kręci się głównie wokół szkoły i nauki. Ale jak to zwykle bywa (zwłaszcza w serialach) w jej życiu pojawia się miłość. Dla kontrastu, Lorelai to wieczne dziecko. Uwielbia infantylne gadżety. Często zachowuje się dziecinnie, jakby próbowała stworzyć sobie dzieciństwo, które utraciła z powodu nierealnych wymagań rodziców oraz z chwilą narodzin Rory. Jednocześnie, stanowi ona przykład bardzo odpowiedzialnej matki, która utwierdza w swoim dziecku przekonanie, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko się chce. Codzienne kłopoty za szkołą, pracą, mężczyznami oraz apodyktycznymi rodzicami Lorelai (którzy znów pojawiają się w życiu głównych bohaterek) to zarazem wspaniała okazja do pogłębiania przyjaźni między matką i córką. Głównymi wątkami serialu jest przyjaźń Lorelai i Rory, rodzące się uczucie między Lorelai i Lukiem oraz szkolne i miłosne perypetie Rory.

Małomiasteczkowa rzeczywistość

"Gilmore Girls" to niezwykła panorama, telewizyjny obraz współczesnego amerykańskiego społeczeństwa. Mimo że jest to obraz nieco sielankowy, może czasami nawet zbyt bajeczny, urzeka on swoją różnorodnością, prostotą, ale i paradoksalnie realnością. To zarazem psychologiczny i socjologiczny obraz małomiasteczkowej rzeczywistości. Każdy z bohaterów to niezwykła jednostka, indywidualność. Mamy tu więc Taylora Doose, właściciela sklepu, który jednocześnie pełni funkcję burmistrza miasta, tyranizującego mieszkańców swoimi nadzwyczajnymi pomysłami. Spotkamy tu "Cygankę" - panią mechanik, która mogłaby zostać uznana za wzór współczesnej feministki. Jest przerysowana postać Kirka, wobec którego żaden widz nie zostanie obojętny, oraz jego zdolności do wykonywania różnorodnych zawodów, które intrygują nawet samych mieszkańców tego szacownego miasteczka (w każdym odcinku Kirk ma inną pracę, jak sam mówi, miał ich już 15 tys.). Mamy nawet ciekawską sąsiadkę, która swoją nadgorliwością potrafi zatruć życie głównych bohaterek. Pełna gama osobowości to źródło różnych, zabawnych sytuacji i nieporozumień. Każdy z bohaterów to reprezentant
oryginalnych, niezwykle wyrazistych cech. Nie znaczy to oczywiście, że postaci te są papierowe, przewidywalne. Producenci starali się, żeby bohaterowie wypadli bardzo realistycznie, dlatego wraz z rozwojem akcji dojrzewają również postaci. Jednak nawet w trakcie przemiany nie tracą one swoich jednostkowych, charakterystycznych cech. Mieszkańcy Stars Hollow to nadzwyczajni ludzie, którzy bez szemrania biorą udział w Festiwalu Żywych Obrazów, Festiwalu Robienia na Drutach tylko po to, by pobyć ze sobą razem.

Światowy sukces

Dlaczego serial stał się popularny na całym świecie? Ponieważ łączy baśniowość z realizmem za pomocą wyśmienitego humoru. Siedem sezonów "Kochanych kłopotów" (dość mało trafne polskie tłumaczenie) to nie kolejny sitcom, w którym odpowiednie momenty podpierane są
nagranym śmiechem, aby widz wiedział, kiedy się śmiać. Wciąga widza absurdalnymi zdarzeniami oraz zabawnymi pomysłami bohaterów. Równocześnie, bohaterowie przypominają nas – zwykłych widzów, którzy oglądając humorystycznie ukazane problemy codzienności, na moment zapominają o swoich problemach. To ciepła opowieść o codziennych kłopotach, opowiedziana w niezwyczajny, bo przyprawiony solą, pieprzem i cukrem, sposób. Dialogi bohaterów nawiązują do aktualnych wydarzeń z życia amerykańskich celebrytów czy polityków, nawet tytuły odcinków często są parafrazami znanych cytatów lub wypowiedzi sławnych osób. "Gilmore Girls" zostały uhonorowane wieloma nagrodami, w tym m.in. Nagrodą AFI i dwoma Viewers for Quality Television Awards. Gwiazda filmu, Lauren Graham została nominowana do Złotego Globu dla Najlepszej Aktorki. Alexis Bledel z kolei otrzymała Nagrodę dla Młodych Artystów i Nagrodę Telewizyjnego Kina Rodzinnego.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!