Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 września głosuj na polski cud natury. Dziś Światowy Dzień Głosowania na Mazury

Elżbieta Jaroś
Elżbieta Jaroś
Mazury to jedyny polski kandydat pretendujący do tytułu "Nowego Cudu Natury". - To ostatni moment, by zmobilizować społeczeństwo - przekonują organizatorzy. Głosować można do 11 listopada.

Konkurs na 7 Nowych Cudów Natury to projekt szwajcarskiej fundacji New7Wonders, założonej przez Bernarda Webera. Poprzednie inicjatywy organizacji spotkały się z dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Wybrano już 7 Architektonicznych Cudów Świata oraz 7 Cudów Świata.

Czytaj też: Nowe 7 Cudów Świata - Wielkie Jeziora Mazurskie w finale

Tegoroczna edycja konkursu ma na celu wyłonić 7 Nowych Cudów Natury - wyjątkowych miejsc na całym świecie, których walorów nie zmieniła działalność człowieka. Spośród 400 kandydatów do ścisłego finału zakwalifikowano 28 regionów. Lider w grupie jezior - Mazury w ostatecznej rozgrywce o tytuł "Nowego Cudu Natury", walczyć będzie między innymi z Morzem Martwym, Kilimandżaro, Wezuwiuszem, Amazonką i Wielkim Kanionem Kolorado.

Zobacz też: Puszcza Białowieska i Mazury cudami świata natury?

15 września - "Światowy Dzień Głosowania"

11 listopada nastąpi finał konkursu i rozpocznie się zliczanie oddanych głosów. - To ostatni dzwonek, aby zmobilizować społeczeństwo do większej aktywności - twierdzą organizatorzy kampanii. 15 września ogłoszono "Światowym Dniem Głosowania na Mazury". Akcja obejmie zasięgiem 14 państw, w których znajdują się Polskie Ośrodki Informacji Turystycznej: Japonię, Chiny, Indie, Rosję, Ukrainę, Węgry, Austrię, Niemcy, kraje Beneluxu, Francję, Hiszpanię oraz USA.

Możliwość zagłosowania na Mazury będą mieli również uczniowie. W gimnazjach nr: 36, 38 oraz 43 pojawią się punkty z dostępem do internetu, a sale komputerowe lub kafejki będą czynne dłużej niż zazwyczaj.

"Światowy Dzień Głosowania na Mazury" nie ominie również parlamentu. W ostatni dzień kadencji Sejmu przedstawiciele rządu, posłowie i senatorowie będą mogli głosować za polskim kandydatem.

Ponadto, na Placu Teatralnym pojawi się ciężarówka "Mazurski Truck". Oprócz dostępu do internetu, będzie można w niej obejrzeć wystawę zdjęć 3D Mazur.

Minister spraw zagranicznych Aleksandra Piątkowska uważa, że polską kandydaturę wspierać będą nie tylko rodacy. Mazury mogą liczyć na głosy Litwinów, Ukraińców, Łotyszy, Francuzów, Hiszpanów i Włochów. Ponadto, działacze liczą na aktywność Polonii - szczególnie tej zamieszkałej w USA.

"Ponadpartyjna" kampania promocyjna Mazur

Udział krainy tysiąca jezior w ogólnoświatowym konkursie to szansa na promocję Polski na arenie międzynarodowej, a tym samym na wzrost turystyki zagranicznej. Aktywni działacze podkreślają, że wygrana Mazur stałaby się zwycięstwem całej Polski. - Ten region jest skazany na turystykę. To może być specjalność polskiej turystyki. Pracując na sukces Mazur, pracujemy na swój sukces. Mazury mogą być lokomotywą polskiej turystyki - powiedział podczas konferencji prasowej Jan Korsak, prezes Polskiej Rady Turystyki.

Honorowy Ambasador Mazur, Jacek Pałkiewicz, podkreślił znaczenie aspektu promocji i współpracy. Kampanię informacyjną prowadzi Urząd Marszałkowski Warmii i Mazur oraz Polska Organizacja Turystyczna. Z organizacjami współpracują politycy, artyści i celebryci. - Ta kampania jest ponadpartyjna - podkreślił Pałkiewicz. Promocję wspierają między innymi: prezydent Bronisław Komorowski, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. prezydent Lech Wałęsa, kard. Stanisław Dziwisz, bp Stanisław Budzik oraz wybitny reżyser Andrzej Wajda.

Jak głosować?

Swój głos w konkursie można oddać kilkakrotnie, przy pomocy: wiadomości sms oraz połączeń telefonicznych. Koszt SMS-a to 1,23 zł z VAT. Głosować na Mazury można również za pośrednictwem strony internetowej

MazuryCudNatury.org

. Jednak wówczas należy wybrać aż 7 kandydatów spośród wszystkich 28.

Więcej informacji na: oficjalnej stronie kampanii Mazury Cud Natury oraz na Facebooku.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto