Dziewięć filmów zostanie pokazanych w ramach Konkursu Głównego – Debiuty Europejskie – podczas 18. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi (8-15 listopada). Polskę reprezentować będzie „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa.

Podczas ubiegłorocznej edycji filmy Cinergii w Łodzi oraz repliki w Skierniewicach, Bełchatowie, Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim obejrzało ponad 20 000 widzów.

18. Forum Kina Europejskiego Cinergia otworzy pokaz filmu "Papusza" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. W przedpremierowej projekcji nagrodzonego na MFF w Karlowych Warach filmu, wezmą udział twórcy filmu reżyserski duet Krzysztof Krauze i Joanna Kos Krauze, Bogumiła Kłopotowska - konsultantka muzyczna oraz autor zdjęć Krzysztof Ptak i Zbigniew Waleryś, który za role męża Papuszy otrzymał w Gdyni nagrodę za role męską drugoplanową. Spodziewani są także autor muzyki Jan Kanty Pawluśkiewicz (nagroda w Gdyni za najlepsza muzykę), autor zdjęć Wojciech Staroń, aktorzy Jowita Budnik i Antoni Pawlicki oraz producent Zostas Lambros i dystrybutor filmu Piotr Grajkowski.

Konkurs Najlepszy Debiut Europejski


W ramach Konkursu Głównego – Debiuty Europejskie zaprezentowane zostaną produkcje z lat 2012-2013. Wiele filmów, jakie w tym roku obejrzą widzowie Cinergii to tytuły, które zdobywały laury na najważniejszych światowych festiwalach filmowych m.in. w Rotterdamie, Berlinie, Cannes, Karlowych Warach czy Moskwie.

W sekcji konkursowej Najlepszy Debiut Europejski znalazła się polska produkcja współfinansowana przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej "Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Koxa.

Polski film powalczy o nagrody z 8 europejskimi debiutami. Prezentowane filmy to:

1. Bite the Dust/Otdat Konci, reż. Taisia Igumentseva, Rosja 2013
2. Dziewczyna z szafy/Girl from the Wardrobe, reż. Bodo Kox, Polska 2012
3. Harmony Lessons/Uroki Garmonii, reż. Emir Baigazin, Kazachstan/Niemcy 2013
4. Intimate Parts/Intimnye mesta, reż. Natasha Merkulova, Alexei Chupov, Rosja 2013
5. Klip/Clip, reż. Maja Milos, Serbia 2012
6. Matterhorn, rez. Diederik Ebbinge, Holandia 2013
7. Oh Boy!, reż. Jan Ole Gerster, Niemcy 2012
8. Salvo, reż. Fabio Grassadonia, Antonio Piazza, Włochy 2013
9. The Battle of Tabatô/A Batalha de Tabatô, reż. Joao Viana, Portugalia/Gwinea Bissau 2012


Cinergia to również wybitni goście, którzy każdego roku odwiedzają Łódź w czasie festiwalu. W tym roku swój udział zapowiedzieli wybitni twórcy: Guy Maddin, nazywany kanadyjskim Davidem Lynchem i Jerry Schatzberg.

W programie Cinergii znajdą się również retrospektywy – m.in.: przegląd twórczości brytyjskiego filmowca Nicolasa Roega i Guya Maddina, pokazy specjalne filmów Jerry'ego Schatzberga i sekcje tematyczne: Nowe kino litewskie (m.in. filmy Dalibora Matanica), Nowe kino chorwackie (m.in. filmy Vinko Bresana, Srdana Golubovica), Hiszpańskie horrory (m.in. niezwykły dokument Yvesa Montmayeura „Niech żyje śmierć! Hiszpańskie kino grozy”), Kino i kryzys (m.in. polsko-austriacka koprodukcja „Eksmisja” w reż. A. Malinowskiego), Filmowe odkrycia Europy (przedpremierowe filmy polskich dystrybutorów). Widzowie zobaczą także najlepsze europejskie krótkie metraże, premiery cyfrowe filmów wyprodukowanych w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi oraz pokaz nagrodzonych filmów na październikowej edycji Se-ma-for Film Festival.

Na zakończenie 18. Forum Kina Europejskiego CINERGIA 15 listopada o godz. 20 do kina Bałtyk przygotowano pokaz filmu „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków” w reż. Alexeya Fedorczenki. Film otrzymał w tym roku Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Projekcje poprzedzi Gala Zamknięcia 18 Forum Kina Europejskiego Cinergia i ogłoszenie werdyktu jury konkursu na Najlepszy Debiut Europejski.

Miejsca pokazów


Gala Otwarcia i Zamknięcia 18. Forum Kina Europejskiego CINERGIA zostanie zorganizowana w Kinie Bałtyk-Helios przy ul. Narutowicza 20 w Łodzi. Pokazy filmów odbędą się w Kinie Charlie przy Piotrkowskiej 203/205 i Łódzkim Domu Kultury przy ul. Traugutta 18, a wydarzenia towarzyszące w PWSFTviT przy ul. Targowej 61/63 i w Muzeum Kinematografii przy Pl. Zwycięstwa 1. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.cinergiafestival.pl.

Konkurs


Dzięki uprzejmości organizatorów 18. Forum Kina Europejskiego CINERGIA nasi czytelnicy będą mogli wygrać specjalne karnety na seanse w ramach Cinergii. Szczegóły już wkrótce.

Lubisz oglądać dobre filmy? Dowiedz się, co jest emitowane w telewizji! Sprawdź program tv!

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!