Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20.11 - Dzień Pamięci o Trans Ofiarach Przemocy

Marcin Rzeczkowski
Marcin Rzeczkowski
Screen ze strony http://www.rememberingourdead.org/day/
Warszawska grupa KPH Młodzi zaprasza do swojej siedziby na moderowaną dyskusję z okazji Dnia Pamięci - obchodzonego w Polsce po raz pierwszy. Zaproszone osoby transpłciowe opowiedzą o sobie oraz o życiu w polskim społeczeństwie.

Bycie osobą transpłciową nie jest proste. Ktoś, kogo ta sprawa nie dotyczy, raczej nie zrozumie, jak to jest grać cudzą rolę płciową w społeczeństwie i czuć się obco we własnym ciele lub wręcz go nienawidzić.

Bywa, że dla transa problemami stają się setki pozornie banalnych czynności: codzienna higiena, kupienie nowego ubrania, podpisanie się na liście obecności czy zamówienie hamburgera ("Co dla pani?"), spotkanie ze znajomym używającym niechcianego imienia etc. Czasami boli własne odbicie w lustrze. Czasami nie sposób uprawiać seksu. Czasami zrywa się wszystkie kontakty ze znajomymi. Mówimy tu o cierpieniu, które dla wielu jest nie do zniesienia. Prowadzi do depresji, alkoholizmu, prób samobójczych.

Problemy różnią się nieco w zależności od tego, jak bardzo transpłciowa jest dana osoba. Czy wystarczy jej przebieranie się od czasu do czasu, czy też koniecznym warunkiem życia w zgodzie ze sobą będzie funkcjonowanie tak bez przerwy. Czy do ubrania dojdzie imię i zmiana rodzaju gramatycznego, czy pójdą za tym dalsze zmiany, powiedzenie rodzinie i przyjaciołom. Czy bardziej kłopotliwe jest własne ciało schowane pod ubraniami, czy jego jednoznaczny i niewłaściwy odbiór przez społeczeństwo. Czy podejmuje decyzję o długotrwałym procesie poprawiania płci, czy też nie.

Jest jednak jeszcze jeden problem wspólny dla osób transpłciowych. To wręcz paraliżujący strach przed doświadczaniem nietolerancji i idącej za nią przemocy.

Transfobia - jak to wygląda?

Strach lub nienawiść wobec osób homoseksualnych to homofobia. Analogiczne odczucia wobec osób trans nazywa się wiec transfobią. Nie jest to termin w Polsce rozpowszechniony, gdyż o transpłciowości wciąż prawie się u nas nie mówi. Można o niej co najwyżej poczytać na blogach, forach, w dwóch wydanych autobiografiach. Brak wiedzy, brak zrozumienia i brak tolerancji połączone ze sobą mogą dać przerażające rezultaty.

W 1999 roku nakręcony został znakomity film "Nie czas na łzy" ("Boys don't cry"), będący adaptacją prawdziwej historii Brandona Teeny - młodego chłopaka, który urodził się jako kobieta i został zgwałcony oraz zamordowany przez swoich kolegów, gdy dowiedzieli się o jego płci biologicznej. Choć historia Brandona jest wyjątkowo dramatyczna, on sam wcale nie był wyjątkiem.

Na stronie www.RememberingOurDead.org znajduje się blisko czterysta nazwisk ludzi, które w latach 1970 - 2007 zapłacili życiem za swoją transpłciowość i o których dowiedzieli się twórcy strony. Na liście nie ma żadnej osoby z Polski, co świadczy niestety wyłącznie o tym, że nikt w Polsce nigdy nie zajmował się gromadzeniem takich danych.

Transfobia - zbliżenie

Osoby trans padają ofiarami nawet własnych rodziców i współmałżonków. Wstrząsające są dwie historie o trzyletnich chłopcach - Ronniem Parrisie i Michaelu Vallejo-Seiberze - zabitych przez swoich opiekunów, ponieważ nie byli dość męscy. Giuseppe Mandacini również padł ofiarą własnego ojca, choć niebezpośrednio - zabił go płatny morderca wynajęty za 700 dolarów.

Przerażające są także losy ślicznej siedemnastolatki, Gwen Araujo. Gdy jej koledzy, z którymi miała seksualne kontakty, zorientowali się, że jest biologicznie mężczyzną - związali ją, zakneblowali i brutalnie bili przez kilka godzin, w wyniku czego zmarła. Na rozprawie sądowej powiedzieli, że zrobili to, ponieważ bali się, że teraz są homoseksualistami.

Nawet lekarze

Podaną na stronie www.RememberingOurDead.com przyczyną śmierci Roberta Eadsa jest rak. W pierwszej chwili czytelnik jest zdezorientowany. Co wspólnego może mieć rak z transfobią? Niestety, wiele.

Robert Eads przeszedł już kurację hormonalną i mastektomię i żył jak mężczyzna. Z racji późnego wieku (miał prawie 45 lat) i rozpoczęcia menopauzy, zrezygnował z operacji wycięcia jajników i macicy. Po paru latach zaobserwował krwawienie z pochwy, zgłosił się więc do lekarza. Mimo szybkiego postawienia wstępnej diagnozy - rak jajnika - Eads został odprawiony z kwitkiem przez ponad dwudziestu pięciu przedstawicieli służby zdrowia, którzy obawiali się, że jako pacjent mógłby zaszkodzić ich reputacji. Gdy w końcu po roku znalazł się lekarz, który chciał go leczyć, rak był zbyt zaawansowany, by można było uratować życie Roberta. Na podstawie jego losów nakręcono film dokumentalny "Southern Comfort".

W tym roku wspominamy dwie osoby, które zmarły, ponieważ lekarze nie chcieli im udzielić pomocy - Victorię Arellano i Maribelle Reyes.

20.11 - Dzień Pamięci o Trans Ofiarach Przemocy

Był 20 listopada 1999 r., gdy przyjaciele zamordowanej rok wcześniej zaangażowanej społecznie transseksualistki Rity Hester, spotkali się, by w blasku świec uczcić ją i wszystkie osoby trans, o których wiedzieli, że zginęły w ciągu ostatniego roku.

Od tamtej pory 20 listopada jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Trans Ofiarach Przemocy (Transgender Day of Rembrance). W ramach jego obchodów ludzie urządzają marsze i pikiety ze świecami oraz debaty, które mają na celu uświadomić ludziom istnienie przestępstw z powodu nienawiści do osób transpłciowych i pomóc im zrozumieć, na czym polega bycie trans.

Jednak co roku lista wydłuża się o następne kilkanaście - kilkadziesiąt osób. W tym roku z powodu swojej tożsamości płciowej zginęli Nakia Ladelle Baker, Moira Donaire, Michelle Carrasco "Chela", Ruby Rodriguez, Erica Keel, Bret T. Turner, niezidentyfikowany mężczyzna odziany w kobiecy strój, Victoria Arellano, Oscar Mosqueda i Maribelle Reyes.

Dzień Pamięci w Warszawie

Warszawska grupa KPH Młodzi zaprasza do siedziby KPH na moderowaną dyskusję z okazji Dnia Pamięci - obchodzonego w Polsce po raz pierwszy. Spotkanie rozpocznie się zapaleniem zniczy za tegoroczne ofiary przemocy. Następnie zaproszone osoby trans opowiedzą o sobie oraz o życiu w polskim społeczeństwie. Będzie można zadawać im własne pytania. Ze względu na bezpieczeństwo zaproszonych gości obowiązuje zakaz robienia zdjęć.

20/11/2007 (wtorek) - godz. 19:00
Grupa młodzieżowa KAMPANII PRZECIW HOMOFOBII
ul. Żelazna 68 (nad "Czerwonym Wieprzem" - wejście z boku, I p.)

Szczególnie mile widziany będzie dziennikarz Wiadomości24.pl, który zechciałby to spotkanie opisać.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 20.11 - Dzień Pamięci o Trans Ofiarach Przemocy - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto