200 lat temu, 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli, urodził się Fryderyk Franciszek Chopin, kompozytor i pianista polski.

Data ta jest podawana przez większość historyków. Pochodzi ona z metryki chrztu sporządzonej kilka tygodni po urodzinach kompozytora. Choć sam artysta i jego rodzina podawali datę 1 marca 1810 roku. Chopin zmarł 17 października 1849 roku na gruźlicę płuc w swoim paryskim mieszkaniu przy Placu Vendôme. Pochowany został na cmentarzu Pére-Lachaise w Paryżu. Zgodnie z ostatnią wolą kompozytora, jego serce przywieziono do Warszawy. Zostało ono wmurowane w filar kościoła pw. Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Fryderyk Chopin uważany jest do dziś za największego kompozytora polskiego.
Do jego muzyki nawiązywali bez mała wszyscy polscy kompozytorzy przez wiele następnych pokoleń. Oryginalna harmonia w jego muzyce wywarła także wpływ na kompozytorów zagranicznych (m.in. Wagnera). Miniatury inspirowały Roberta Schumanna i Franciszka Liszta.
Pozostaje Chopin do dzisiaj jednym z Polaków rozpoznawalnych przez cudzoziemców.

W czerwcu 2008 roku ukazała się płyta "Rock loves Chopin". Jest to nowe opracowanie muzyki Chopina przez czołówkę polskich muzyków rockowych m.in.: Jana Borysewicza, Wojciecha Pilichowskiego, Annę Serafińską, Grzegorza Markowskiego, Patrycję Markowską oraz Włodka Tafla. Jako gość specjalny wystąpił Janusz Olejniczak - wybitny pianista, wirtuozerski interpretator muzyki Chopina. Na album składa się 11 rockowych aranżacji utworów Fryderyka Chopina.

9 maja 2008 roku Sejm RP podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina.

Studio Breakthru w Londynie zrealizowało we współpracy z łódzkim Se-ma-forem animację "Projekt Chopin" w reżyserii Martina Clappa i Adama Wyrwasa. Projekt składa się z 30-minutowej animacji lalkowej, quasi-dokumentu łączącego "making of" i animowaną impresję oraz 24 dwuminutowych etiud. Muzyką są utwory Chopina w aranżacji Jana A.P. Kaczmarka. Zdjęcia były kręcone w Łodzi, a także w Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

19 stycznia na targach Midem w Cannes została pokazana testowa animacja Wyrwasa i malarskie ilustracje. Premiera filmu jest przewidziana na 2010 r. - w dwusetlecie urodzin Chopina. Pierwszy pokaz ma mieć miejsce w Operze Narodowej w Warszawie, kolejny w londyńskiej O2 Arena.

Obchody 200. urodzin Fryderyka Chopina zorganizowane przez Akademię Muzyczną w Łodzi.
22 lutego 2010 r.
Koncert: Utwory Chopina i kompozytorów polskich

wtorek, 23 lutego 2010 r.
Koncert: Utwory Chopina, Skriabina i Szymanowskiego

środa, 24 lutego 2010 r.
Koncert: Dedykacje, transkrypcje i utwory Chopina
Wprowadzenie do koncertu - as. Małgorzata Grajter

czwartek, 25 lutego 2010 r.
Koncert: Utwory na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina

piątek, 26 lutego 2010 r.
Koncert: Pieśni F. Chopina i I. J. Paderewskiego

poniedziałek, 1 marca 2010 r.
Koncert: Chopin a Debussy

źródło:
1. chopin.pl
2. culture.pl
3. home.elka.pw.edu.pl
4. wrotapomorza.pl
5. infomuzyka.pl
6. wyborcza.pl
7. mmlodz.pl

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!