Przed nami 21. edycja letniego festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który w wakacyjne miesiące odbywać się będzie zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych przestrzeniach naszego miasta.

Do współpracy podczas tegorocznej edycji zaprosiliśmy solistów oraz zespoły kameralne z całego świata. Już podczas wieczoru inauguracyjnego, odbywającego się w trakcie obchodów święta miasta, w Toruniu gościć będziemy światowej sławy wirtuoza gitary – Marcina Dyllę, który z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykona brawurowy Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo. Dzień wcześniej gitarzysta zagra recital, w programie którego znajdą się nieśmiertelne kompozycje klasyczne na gitarę. Nie lada gratką będzie występ zespołu Tubicinatores Gedanenses, który w pierwszą sobotę lipca zaprezentuje tzw. Turmmusic, koncertując z Wieży i Dziedzińca Ratusza Staromiejskiego. Podczas wieczorów festiwalowych zaprezentują się również artyści regionu Morza Bałtyckiego: szwedzki kwartet saksofonowy – Nordic Saxophone Quartet, artyści z Finlandii – baryton Aarne Pelkonen oraz pianista Juho Alakarppa, a także kwartet utalentowanych kameralistów z Estonii. W interpretacji artystów z Polski – związanych z naszym miastem – skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz, pianisty Pawła Wakarecy oraz towarzyszącego im wiolonczelisty Marcina Zdunika usłyszymy dwa Tria fortepianowe: Panufnika i Schuberta. Do naszego miasta powraca również laureatka ostatniej edycji międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego – Toruń 2016, aby w ramach nagrody za zajęcie III miejsca wykonać recital składający się z kompozycji Mozarta, Prokofieva, Schuberta i Wieniawskiego.

Na stałe w repertuarze festiwalu zagościł już koncert muzyki gospel. Nie inaczej będzie również tym razem – do Torunia przyjedzie gwiazda tego gatunku – Collin Williams, który wraz ze swoim zespołem wokalnym po raz kolejny (mamy nadzieję) porwie do tańca toruńską publiczność. Całość repertuaru muzycznego prezentowanego w trakcie festiwalu ubogaci występ gościnny zespołu Filharmonii Pomorskiej, który na specjalnie ustawionej barce na Bulwarze zaprezentuje dzieło Haendla (Muzyka na wodzie) oraz nieco lżejszy repertuar w postaci m.in. barokowych aranżacji przebojów zespołu The Beatles. Po raz kolejny będziemy również mieli okazję podziwiać efekt współpracy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z letnią akademią pianistyczną Paderewski Piano Academy, kiedy to utalentowana młodzież z całego świata zaprezentuje największe dzieła pianistyczne Chopina, Griega, Beethovena i Mozarta.

We współpracy ze środowiskiem artystycznym miasta partnerskiego Torunia – Getyngi zespół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, chór Goettinger Stadtkantorei oraz soliści – Iwona Hossa i Adam Szerszeń, wykonają monumentalne dzieło – Requiem niemieckie Johannesa Brahmsa, a koncertem wieńczącym festiwal będzie wystrzałowy program Od La Scali do Broadway’u, podczas którego goście z USA – sopranistka Karen Slack oraz dyrygent Richard Rosenberg w towarzystwie TOS zaprezentują wybrane fragmenty z najsłynniejszych oper i musicali.

Festiwalowi towarzyszyć będą po raz kolejny projekcje filmów o tematyce muzycznej, które odbywać się będą w kawiarni festiwalowej Hanza Cafe oraz w sali prób CKK Jordanki. Chętnych zapraszamy również na dwa spacery z przewodnikiem, podczas których zaprezentowane zostaną imponujące organy znajdujące się w toruńskich świątyniach.

Zapraszamy na festiwalowe spotkania z arcydziełami wszystkich muzycznych epok od średniowiecza do XXI wieku!

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Partner Główny: Województwo Kujawsko-Pomorskie
Mecenasi: Fabryka Cukiernicza Kopernik, Apator S.A., Cukiernia SOWA, Nova Trading S.A., EDF S.A., Nord Partner, Targi Toruńskie sp. z o.o., Guala Closures DGS. Poland S.A., Powiat toruński
Partnerzy: Hotel Filmar, Hanza Cafe, Henkell & Co., Jan Olbracht, Ruch Muzyczny
Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia - Michał Zaleski, Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Toruniu - Tadeusz Pająk
Patroni Medialni: Dzień Dobry Toruń, Kulturalny Toruń, TV Toruń, TVP Bydgoszcz, Chilli Toruń, Nowości, Nasze Miasto Toruń, o.pl, Radio GRA
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Gmina Miasta Toruń

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!