Dziś jest szczególny dzień dla Harcerzy i Skautów z całego świata. Tego dnia składają sobie nawzajem życzenia, spotykają się, uczą się, jak wyzbyć się pogardy i braku szacunku dla drugiego człowieka.

Historia Święta


22 lutego, to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden Powella i jego żony Olave Baden-Powell. Święto przyjaźni, czyli Dzień Myśli Braterskiej – obchodzone jest od 1926 roku, kiedy to zostało ustanowione na 4 Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w USA.

Idea DMB


Ideę Dnia Myśli Braterskiej (DMB) najlepiej oddaje wiersz poety:

"Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka, gdyby wszyscy byli silni jak konie,
gdyby wszyscy byli bezbronni w miłości, gdyby każdy miał to samo,
Nikt nikomu nie byłby potrzebny...
Dziękuję, że sprawiedliwość Twoja jest nierównością,
to co mam i to czego nie mam, nawet to czego nie mam komu dać,
zawsze jest komuś potrzebne.."

Jan Twardowski


Tego dnia skauci i harcerze wysyłają do siebie kartki, składają życzenia, przypominają sobie o dawnych znajomych i starych przyjaciołach, o tych, których być może nie jest za późno jeszcze przeprosić. Ten dzień, to również nauka akceptacji innych poglądów, słabości, czy odmienności.

Milenijne Cele Rozwoju


Od 2009 roku w Związku Harcerstwa Polskiego ,
Dzień Myśli Braterskiej związany jest również z Millenijnymi Celami Rozwoju
(MCR) uchwalonych w Organizacji Narodów Zjednoczonych. MCR, to osiem celów, które składają się na projekt poprawy warunków społecznych i gospodarczych na świecie, a które mają być zrealizowane do 2015 roku. W 2013 roku przypada realizacja 4 i 5 celu. Są to: Ograniczenie umieralności dzieci, oraz Poprawa opieki zdrowotnej nad matkami. Harcerze przypominają, że na całym świecie każdego roku umiera 7,6 milionów dzieci, oraz 287 tysięcy matek. Apelują, aby każdy z nas dołączył swój głos do głosów wszystkich skautów w Dniu Myśli Braterskiej, aby podjąć działania, które zapewnią każdemu dziecku i każdej matce szanse na długie i zdrowe zycie.

Gry, zabawy i pozdrowienia


Harcerze i skauci w Dzień Myśli Braterskiej często pojawiają się w swoich mundurkach. Organizują zabawy, ogniska, gry w terenie.
Często też organizują zbiórkę pieniędzy na jakiś ważny cel charytatywny.
Z okazji swojego Święta Przyjaźni harcerze składają życzenia pełne serdeczności wszystkim swoim sympatykom, również za pomocą internetu.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!