3 maja 2008 roku minęła 23. rocznica śmierci Wojciecha Belona - poety, pieśniarza, barda, twórcy i lidera "Wolnej Grupy Bukowina".

Wojciech Jerzy Belonurodził się co prawda w Kwidzynie, ale mieszkał i wychowywał się w Busku - Zdroju. Tu chodził do szkoły ( Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, w którym ujawnił swój talent kompozytorski i poetycki), tu do dzisiaj mieszka jego rodzina. Szerszej publiczności dał się poznać w 1971 roku, gdy na IV Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie zdobył - wraz z założoną przez siebie "Wolną Grupą Bukowina" - jedną z głównych nagród. Zostali też laureatami I nagrody Festiwalu Piosenki i Pisenkarzy Studenckich w Krakowie w 1974 roku.

Odtąd Wojtek Belon i "Wolna Grupa Bukowina" stali się najpopularniejszymi wykonawcami piosenki poetycko - turystycznej. Takie utwory, jak "Majster Bieda", " Pieśń łagodnych", "Nuta z Ponidzia", "Rzeka", "Ballada o Cześku Piekarzu", "Sielanka o domu" śpiewały i śpiewają kolejne pokolenia młodych ludzi, nierzadko nie wiedząc, kto jest ich autorem, nie przypuszczając być może nawet, iż stworzył je bard z Buska - Zdroju, który przeżył zaledwie 33 lata.

Rodzinne miasto Wojciecha Belona pamięta o swoim ziomku - imię pieśniarza nosi Buskie Samorządowe Centrum Kultury, które pod koniec maja organizuje Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona " Niechaj zabrzmi Bukowina".

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!