Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

23 lutego dniem walki z depresją. Daj sobie pomóc!

Małgorzata Osowiecka
Małgorzata Osowiecka
Depresja dotyka coraz więcej osób.
Depresja dotyka coraz więcej osób. caitlinator, CC 2.0
Na depresję cierpi co dziesiąty człowiek na świecie, a liczba chorych co roku niebezpiecznie się podnosi. Główne objawy to dominujące uczucie smutku, przygnębienia, zniechęcenia. Jak sobie pomóc? Kiedy kończy się smutek, a zaczyna depresja?

Depresja jest zaburzeniem życia emocjonalnego, którego podstawowe objawy to: obniżenie nastroju, utrata zainteresowań, zmniejszenie energii, zaburzenia koncentracji uwagi i zdolności myślenia, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy, zahamowanie lub niepokój, myśli i próby samobójcze, zaburzenia snu, zmiany łaknienia i masy ciała. Chorzy skarżą się też na szereg dolegliwości somatycznych - bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, duszności. Żeby zdiagnozować depresję czas trwania objawów musi wynosić minimum 2 tygodnie. Jeśli zaś stan przygnębienia i zniechęcenia trwa ponad dwa lata, lekarz najprawdopodobniej zdiagnozuje dystymię.

Na świecie jest około 120 milionów osób cierpiących na zaburzenia depresyjne (10 proc. populacji), z czego około 1,5 miliona to Polacy. Ryzyko zachorowania wśród kobiet szacuje się na 20-25 proc., a wśród mężczyzn 7-12 proc. Należy wspomnieć, że to kobiety częściej podejmują próby samobójcze, jednak bardziej "skuteczni" są mężczyźni. Ogólnie w ciągu roku około pół miliona osób odbiera sobie życie. Z badań wynika, że 9/10 samobójców informuje otoczenie o swoich zamiarach, bardziej lub mniej bezpośrednio (na przykład zostawiają listy, powtarzają: "co by było, gdyby mnie nie było" i tym podobne). Najczęściej chorują osoby w wieku 15 - 30 lat, ale depresja może wystąpić u każdego, w każdym wieku. Depresja jest zaburzeniem o charakterze nawracającym. Oznacza to, że u 75 proc. osób, które mają już za sobą epizod depresyjny, ponownie mogą wystąpić objawy depresji. W takim przypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza psychiatry i nie dopuścić do rozwinięcia się choroby.

Wśród przyczyn depresji należy wymienić: predyspozycje genetyczne, stresujące wydarzenia życiowe (urazy psychiczne, kłopoty rodzinne czy w pracy, żałoba, brak środków do życia), uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i działanie czynników chemicznych - na przykład niektórych leków.

Przy leczeniu depresji najczęściej łączy się psychoterapię (nieodzowna w leczeniu!) i farmakoterapię, a najważniejsze jest, żeby zapewnić choremu bezpieczeństwo przez zapobieganie możliwym próbom samobójczym, zwłaszcza w głębokich depresjach.

Jeśli czujesz, że depresja może dotyczyć ciebie, nie czekaj, tylko szukaj pomocy. Zgłoś się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego, powiedz komuś o tym. Pamiętaj, że depresja jest chorobą jak każda inna i daj sobie pomóc! Pierwszym krokiem może być na przykład wypełnienie Testu na depresję Becka, który może być cenną wskazówką, ale nigdy nie zastąpi specjalistycznej diagnozy. Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy u swoich bliskich lub znajomych, reaguj! Pytaj, rozmawiaj, wspieraj, zasugeruj wizytę u specjalisty.

Bibliografia: Seligman M., Walker E., Rosenhan D. Psychopatologia, Poznań 2005

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto