Depresja dotyka coraz więcej osób Depresja dotyka coraz więcej osób

Depresja dotyka coraz więcej osób. (© caitlinator, CC 2.0)

Na depresję cierpi co dziesiąty człowiek na świecie, a liczba chorych co roku niebezpiecznie się podnosi. Główne objawy to dominujące uczucie smutku, przygnębienia, zniechęcenia. Jak sobie pomóc? Kiedy kończy się smutek, a zaczyna depresja?

Depresja jest zaburzeniem życia emocjonalnego, którego podstawowe objawy to: obniżenie nastroju, utrata zainteresowań, zmniejszenie energii, zaburzenia koncentracji uwagi i zdolności myślenia, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy, zahamowanie lub niepokój, myśli i próby samobójcze, zaburzenia snu, zmiany łaknienia i masy ciała. Chorzy skarżą się też na szereg dolegliwości somatycznych - bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, duszności. Żeby zdiagnozować depresję czas trwania objawów musi wynosić minimum 2 tygodnie. Jeśli zaś stan przygnębienia i zniechęcenia trwa ponad dwa lata, lekarz najprawdopodobniej zdiagnozuje dystymię.

Na świecie jest około 120 milionów osób cierpiących na zaburzenia depresyjne (10 proc. populacji), z czego około 1,5 miliona to Polacy. Ryzyko zachorowania wśród kobiet szacuje się na 20-25 proc., a wśród mężczyzn 7-12 proc. Należy wspomnieć, że to kobiety częściej podejmują próby samobójcze, jednak bardziej "skuteczni" są mężczyźni. Ogólnie w ciągu roku około pół miliona osób odbiera sobie życie. Z badań wynika, że 9/10 samobójców informuje otoczenie o swoich zamiarach, bardziej lub mniej bezpośrednio (na przykład zostawiają listy, powtarzają: "co by było, gdyby mnie nie było" i tym podobne). Najczęściej chorują osoby w wieku 15 - 30 lat, ale depresja może wystąpić u każdego, w każdym wieku. Depresja jest zaburzeniem o charakterze nawracającym. Oznacza to, że u 75 proc. osób, które mają już za sobą epizod depresyjny, ponownie mogą wystąpić objawy depresji. W takim przypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza psychiatry i nie dopuścić do rozwinięcia się choroby.

Wśród przyczyn depresji należy wymienić: predyspozycje genetyczne, stresujące wydarzenia życiowe (urazy psychiczne, kłopoty rodzinne czy w pracy, żałoba, brak środków do życia), uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i działanie czynników chemicznych - na przykład niektórych leków.

Przy leczeniu depresji najczęściej łączy się psychoterapię (nieodzowna w leczeniu!) i farmakoterapię, a najważniejsze jest, żeby zapewnić choremu bezpieczeństwo przez zapobieganie możliwym próbom samobójczym, zwłaszcza w głębokich depresjach.

Jeśli czujesz, że depresja może dotyczyć ciebie, nie czekaj, tylko szukaj pomocy. Zgłoś się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego, powiedz komuś o tym. Pamiętaj, że depresja jest chorobą jak każda inna i daj sobie pomóc! Pierwszym krokiem może być na przykład wypełnienie Testu na depresję Becka, który może być cenną wskazówką, ale nigdy nie zastąpi specjalistycznej diagnozy. Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy u swoich bliskich lub znajomych, reaguj! Pytaj, rozmawiaj, wspieraj, zasugeruj wizytę u specjalisty.

Bibliografia: Seligman M., Walker E., Rosenhan D. Psychopatologia, Poznań 2005

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!