32. Rajd Dakar. Rafał Sonik zwycieżył w ostatnim etapie!

Na ostatnim etapie tegorocznego Rajdu Dakar, z San Rafael do Buenos Aires, na zawodników czekali kibice w wiosce San Carlos de Bolivar. Jadący na quadzie Rafał Sonik odniósł zwycięstwo na wczorajszym etapie, kończącym rajd.

Po dwóch tygodniach morderczej rywalizacji w jednym z najtrudniejszych rajdów na świecie uczestnicy dojechali do mety w malowniczym Buenos Aires. Wczorajszy etap był najszybszym.
Zawodnicy mogli pokazać się kibicom podczas przejazdu przez wioskę San Carlos de Bolivar.

Najlepiej z polskich uczestników pokazał się wczoraj Rafał Sonik. Kierowca quada zameldował się jako pierwszy na mecie w stolicy Argentyny! W klasyfikacji generalnej ukończył tegoroczny Rajd Dakar na wysokiej piątej pozycji. Można by się zastanawiać, co by było, gdyby Rafał nie został wykluczony i ukarany dodaniem ośmiu godzin po zwycięstwie na pierwszym etapie po przekroczeniu dozwolonej prędkości. Zapewne walczyłby o podium. Wszystko przed nim. W następnej edycji Rajdu Dakar będzie jednym z faworytów do zwycięstwa.

Polscy motocykliści w komplecie zameldowali się na mecie tegorocznego Rajdu Dakar. Na ostatnim etapie najlepszy z nich Jakub Przygoński zajął 14. miejsce. Kapitan Orlen Teamu Jacek Czachor był 19., a Dąbrowski 21. W klasyfikacji generalnej Jakub Przygoński zajął 8. miejsce, będące najlepszym wynikiem polskich motocyklistów w historii Rajdu Dakar. Czachor ukończył Rajd na 16. miejscu, Krzysztof Jarmuż na 27. miejscu, a Marek Dąbrowski na 33.

W kategorii samochodów po wycofaniu się Krzysztofa Hołowczyca, drugi polski kierowca Robert Szustkowski ukończył Rajd na 35. miejscu. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Hiszpan Carlos Sainz, utrzymując swoją minimalną przewagę nad drugim w klasyfikacji Katarczykiem Nasserem Al Attiyahem. Dla Hiszpana to kolejne trofeum w bogatej karierze sportowej.

Dla wielu Dakar okazał się zbyt trudny, wielu nie ominął też pech. Jednak zapewne
wielu uczestników potwierdzi moją opinie, że Rajd Dakar to wielki sprawdzian dla kierowców.
Bardzo mnie cieszy, że w przyszłym roku Rajd Dakar wraca do swoich korzeni i uczestnicy powrócą do Afryki.