Robert Cray, Eric Sardinas & Big Motor czy Roomful of Blues - to tylko największe gwiazdy kolejnej edycji legendarnej "Rawy", pełnej bluesowych brzmień. 6 października, poza wielkimi nazwiskami zza oceanu i młodymi talentami, nie zabraknie Ireneusza Dudka ze swoim zespołem.

Muzycy bluesowi w zasadzie nigdy nie mogli liczyć na dużo czasu antenowego w radiu czy telewizji. Ale fenomenem bluesa jest to, że jest bardzo wiele bluesowych kapel. W Ameryce, ale również i na świecie. Także w Europie. To jest współczesna siła bluesa! Wiele z tych zespołów szuka własnego stylu. Uważam, że silnym trendem jest łączenie wielu różnych stylów, a nieprzywiązywanie się do jednej definicji bluesa - podkreślał w wywiadzie dla organizatorów Rawa Blues Festival Robert Cray - pięciokrotny zdobywca nagrody Grammy i wielka gwiazda bluesowego grania. To właśnie on znajdzie się w centrum zainteresowania podczas zbliżającej się wielkimi krokami 32. edycji Rawa Blues Festival w katowickim Spodku.

Cray już w czasach studenckich rozpoczął swój romans z tym gatunkiem muzycznym z grupą Steakface, z którym wykonywał utwory takich artystów jak m.in. Jimi Hendrix, Fleetwood Mac, Jethro Tull, Spirit and The Faces. Jego debiutancka płyta Who's Been Talkin' i kolejny album Bad Influence okazały się drogą do wielkiej kariery - w jego kolekcji znajdują się cztery prestiżowe nagrody Blues Awards, 5 statuetek Grammy czy wprowadzenie w prestiżowe szeregi Blues Hall of Fame. W katowickim Spodku pojawi się wraz ze swoim zespołem - uczta dla fanów bluesu zza oceanu gwarantowana!Ale poza występem Roberta Craya na fanów bluesa podczas tegorocznej "Rawy" będzie czekać wiele innych gwiazd tego gatunku. A wśród nich m.in. Eric Sardinas & Big Motor - amerykański gitarzysta, który nie dość, że gościł w Spodku zaledwie trzy lata temu, to zrezygnował z kilku koncertów w USA by, znów pojawić się w stolicy Górnego Śląska. Natomiast ośmioosobowy band Roomful of Blues, tworzący muzykę na pograniczu bluesa i swingu pojawi się w Katowicach prosto z Rhode Island (najmniejszy amerykański stan). Co ciekawe, początki zespołu sięgają lat 60. ubiegłego stulecia i choć jeszcze nie udało się im się zdobyć statuetki Grammy (pięć nominacji), to zostali już dwukrotnie uhonorowani przez międzynarodową ankietę krytyków magazynu Down Beat w kategorii Najlepszy Zespół Bluesowy. The Reverend Peyton's Big Damn Band zaproponuje publiczności podróż w rejony Indiany, gdzie na co dzień tworzą bluesa z elementami country. Ta trzyosobowa grupa jest dowodem na to, że w czasach muzyki popowej można ciekawymi brzmieniami zwrócić uwagę internautów (ich teledyski w serwisie YouTube cieszą się sporą popularnością).

Paradę bluesowych zespołów zza oceanu na tegorocznej "Rawie" zamyka Davina and The Vagabonds prosto z Minneapolis. Grupa z bardzo charakterystyczną wokalistką i pianistką Daviną Sowers na czele, tworzy tanecznego bluesa z elementami rocka czy jazzu. 6 października nie zabraknie w Spodku także Irek Dudek Big Band z Shakin' Dudim na czele - organizator legendarnej "Rawy" zapewne zaprezentuje repertuar, który mu zapewnił w zeszłym roku statuetkę Fryderyka. Poza tym, na głównej scenie pojawi się Union of Blues, Dr. Blues & Soul Re Vision czy Harmonijkowy Atak. Na długo, nim hala Spodka wypełni się gwiazdami bluesa, na bocznej scenie od godz. 11 rozpocznie się tradycyjny konkurs młodych zespołów, a dla zwycięzcy czeka koncert na głównej scenie "Rawy".

Już 32. edycja największego na świecie bluesowego festiwalu pod dachem ("in-door") zapewne przyciągnie uzależnionych od czarnej muzyki w najlepszym wydaniu ale i ciekawskich poszukiwaczy inspirujących brzmień. Trzeba również wspomnieć, że w lutym 2012 r. organizatorzy festiwalu otrzymali nagrodę Keeping The Blues Alive, wyróżnienie mające na celu uhonorowanie osób i organizacji mającym istotny wpływ na propagowanie i promowanie muzyki bluesowej i jest przyznawane przez największe stowarzyszenie bluesowe na świecie, The Blues Foundation.

Bilety na 32. edycję Rawa Blues Festival są dostępne poprzez sieć sprzedaży Ticketpro. Bilety można kupić w sieci sprzedaży biletów Ticketpro w całej Polsce, która obejmuje sklepy Media Markt, Saturn, Media Expert, salony EMPiK oraz kilkaset innych punktów przy sklepach, biurach podróży i centrach handlowych. Bilety są dostępne również w internecie - w Ticketpro.

Oficjalna strona 32. Rawa Blues Festival

Znajdź nas na Google+

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!