Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40.Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie

Jan Piotr Szczepański
Jan Piotr Szczepański
40.Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie
 Zespół Orawska Rodzina
40.Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie Zespół Orawska Rodzina Jan Piotr Szczepański
Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej 11–28.08.2016 co roku organizowane są na Rynku Głównym przy Ratuszu w Krakowie już od 1970 i są obok Krakowskiego Festiwalu Filmowego jedną z największych tego typu imprez kultury ludowej w Europie

Uroczyste otwarcie tegorocznych największych w Europie Targów odbyło się w czwartek 11 sierpnia i potrwają one do niedzieli 28 sierpnia. Kraków przyjmie na największym placu w Europie około tysiąc twórców ludowych, rzemieślników i artystów z Polski i Europy. Prezentują oni sztukę ludową i rękodzieło artystyczne. Spotykamy tutaj garncarzy, koronkarki, tkaczy, hafciarki, rzeźbiarzy, artystów malujących na płótnie, deskach i na szkle, kowali, ceramików, jubilerów i wielu innych twórców.

Codziennie jest wspaniała okazja do delektowania się kulinarnymi przysmakami z z różnych okolic Polski.
Kraków nie odpuszcza ustawicznej walce o dalsze rozsławianie swojego wizerunku miasta przyjaznego turystom i pielgrzymom. Tym bardziej, że inne polskie miasta i regiony walczą o przyciągnięcie do siebie turystów ze świata. W kilka dni po uroczystościach Światowych Dni Młodzieży w których udział wzięło 3 miliony uczestników z ponad 180 krajów, teraz dzięki 18 dniowemu bogatemu programowi i imprezom towarzyszącym Targom do Krakowa przybywają setki i tysiące zainteresowanych nowych gości. Wielką atrakcją są występy zespołów pieśni tańca, zespołów regionalnych i kapel. Każdego dnia prezentuje się inny powiat, gmina czy miasto a także sąsiednie kraje by pokazać swoje piękno, folklor, kulturę i tradycję.

W niedzielę dnia 14 sierpnia odbędzie się Święto Krakowa pod nazwą „Pępek Świata nazywa się Kraków” a w dwa tygodnie później w niedzielę 28 sierpnia Święto Małopolski „ Nasza polska Małopolska”.
W tym roku udział w Targach biorą reprezentanci Ukrainy, Węgier i Słowacji.

Patroni Honorowi:
Jacek Majchrowski – Prezydent Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa
Józef Pilch – Wojewoda Małopolski
Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego
Alfred Domagalski Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej

Zapytany o historię Targów Józef Spiszak – dyrektor Biura Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie przypomniał nam, że idea narodziła się na początku lat 70-tych ubiegłego stulecia, kiedy to wspólnie pod szyldem „Cepelii” wymyślono w kręgu osób związanych z Centralą Przemysłu Ludowego i Artystycznego w jego gabinecie przy Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego Imago Artis w Krakowie Targi Sztuki Ludowej – coroczną imprezę promującą sztukę ludową i rękodzieło. Osobami, które przyczyniły się do pojawienia się na Rynku w Krakowie największej imprezy w kraju są m. in. Andrzej Wójtowicz ( prezes spółdzielni „Starodruk”, Kazimierz Lekston ( dyr. Regionalnego Biura Sprzedaży) oraz inni prezesi, jak : Ewelina Szymla, Krystyna Borzemska, Krystyna Wodzowa, Bronisław Kurek, Mieczysław Cieciura, Karol Góra.

W środowisku krakowskim w latach siedemdziesiątych było prawie 40 spółdzielni a w całym kraju funkcjonowało ponad 300 sklepów „ Cepelii” .Dodatkowo mieliśmy sklepy w Belgii, we Francji, Chicago, Nowym Jorku.

W latach powojennych w Krakowie było raczej nudno bo atrakcjami były tylko Dni Krakowa z pochodem Lajkonika i Wianki na Wiśle z jedynymi w roku pokazami sztucznych ogni. Studenci świętowali swoje Juwenalia. Miasto ożywało tylko z okazji dni świąt państwowych na które spędzano pracowników zakładów pracy na pochody uroczystościowe. I to był moment by pokazać w latach 70-tych ponad 200 spółdzielni cepeliowskich. Nie były to wtedy tylko spółdzielnie zajmujące się haftem, wycinankami czy koronkami. Taka np. spółdzielnia „ Brąz Dekoracyjny” w latach 50 wykonała rekonstrukcję zniszczonego przez Niemców secesyjnego pomnika Fryderyka Chopina autorstwa Wacława Szymanowskiego.
Ponownie odsłonięto pomnik 11 maja 1958 roku. Wierna kopia warszawskiego pomnika znajduje się w japońskim Hamamatsu. Od maja do września, w każdą niedzielę, o godz. 12.00 i 16.00 pod pomnikiem odbywają się letnie koncerty muzyki Chopina w wykonaniu pianistów z całego świata. Koncerty są organizowane od 1959 roku i stanowią dużą atrakcję turystyczną. To właśnie tutaj dwukrotnie koncertowała międzynarodowa chińsko-polska chopinistka Krystyna Man Li Szczepańska absolwentka Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Uświetniła ona swoim koncertem chopinowskim w 2007 roku odsłonięcie repliki pomnika Fryderyka Chopina w Pekinie.

Spadkobiercą dawnej prężnej „Cepelii”, jest dzisiaj Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło z Prezesem Janem Włostowskim. Fundacja spełnia rolę jednego z mecenasów szeroko pojmowanej sztuki ludowej i rękodzieła.
Dzięki przychylności Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, Targi na stałe wpisały się w kalendarz imprez , które niczym magnes przyciągają do Krakowa coraz większą liczbę turystów.
Józef Spiszak zapytany po co to wszystko robią patrioci Cepelii i Krakowa odpowiedział : Bo chcemy zachować ginące piękno – to nasz obowiązek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 40.Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto