Pięć Smaków 2011 Pięć Smaków 2011

Pięć Smaków 2011

Już niebawem, od 19 do 26 października, koneserzy azjatyckiej kinematografii będą mogli uczestniczyć w 5. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków w Warszawie, między 26, a 31 października w Krakowie, a od 12 do 15 listopada w Poznaniu.

Warszawska publiczność jako pierwsza w tym roku zobaczy wybrane filmy w ramach piątego wydania Pięciu Smaków. Jak podkreślił Dyrektor Festiwalu, Jakub Królikowski, w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej, "przybliżymy ambitną kulturę z Azji", czyli kinomanów czeka coś więcej niż prosty folklor, co zostało już udowodnione w trakcie poprzednich edycji.

Wśród 30 filmów, które będzie można obejrzeć, aż 21 będzie polskimi premierami.
Z pewnością warto wybrać się na japoński film z 2010, dołączony do programu festiwalu w ostatniej chwili, czyli "Norwegian Wood", w reżyserii Tran Anh Hunga, zrealizowany na podstawie powieści Harukiego Murakamiego, gdzie za oprawę muzyczną został nominowany do Oscara Jonny Greenwood. Obraz ten, prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecja w 2010, został wyróżniony m. in. Asian Film Award, za najlepsze zdjęcia oraz nagrodą FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Stambule 2011.

Co więcej szczególną uwagę należy poświęcić zeszłorocznej produkcji z Korei Południowej "Hahaha", autorstwa Hong Sang-soo (nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes 2010 w sekcji Un Certain Regard).

Dyrektor Festiwalu polecił tajwański obraz "Jedz i pij, mężczyzno i kobieto" z 1994, którym Ang Lee zdobył uznanie na świecie, czego wyrazem była nominacja do Oscara za film nieanglojęzyczny. Oscara zdobył później za "Tajemnicę Brokeback Mountain".

Ciekawym filmem może być "Kołysanka z Phnom Penh" z 2011 - pierwszy pełnometrażowy dokument Pawła Kloca, nakręcony w 3 tygodnie, jak podkreślił reżyser "trochę przypadkiem", przy okazji realizowania innego projektu.

Cały Festiwal został podzielony na tematyczne kategorie, takie jak: Focus: Tajwan, Taste of Korea, Nowe Kino Azji (z debiutującym na Pięciu Smakach przeglądem kina japońskiego), Sushi Typhoon, Azja w obiektywie, a także Koreańską noc grozy i Poranek dla dzieci.

Jedną z atrakcji będzie wystawa 30 ilustracji, przygotowanych przez artystkę Dorotę Podlaską, która po obejrzeniu 30 filmów obecnych w programie festiwalu, przygotowała malarskie kadry dotyczące każdego z nich. Malarka określiła siebie jako "snobkę kina azjatyckiego", więc obrazy na pewno każdy fan kina z Azji powinien zobaczyć.
W Warszawie jej prace będą prezentowane w kawiarni Kina Muranów.

W Warszawie pokazy odbędą się w Kinie Muranów i KINO.LAB. W Krakowie w Kinie Pod Baranami, a w Poznaniu w Kinie Muza.

Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie www.piecsmakow.plZwiastun filmu Taipei Exchanges, otwierającego 5. Festiwal Filmowy Pięć Smaków.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!