Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50. rocznica budowy muru berlińskiego. Amerykanie byli z niego zadowoleni?

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
Angr/pubic domain-Wikimedia
Dokładnie pół wieku temu przywódcy komunistycznej NRD zrealizowali plan odgrodzenia Berlina Wschodniego od zachodnich sektorów miasta. Chociaż zbudowany pół wieku temu mur berliński już dawno runął, Niemcy wciąż dzieli niewidzialna ściana, a we wschodnich landach przeważa poczucie frustracji i braku perspektyw - pisze w "International Herald Tribune" Judy Dempsey.

Wybudowany w 1961 r. mur liczył 156 km długości, w tym 112 km muru z betonu lub cegły i 44,5 km płotu z siatki stalowej. Miał wysokość 3,4 m do 4,2 m. Do chwili powstania muru z komunistycznych Niemiec wyjechało na zachód ok. 2,6 mln ludzi, chociaż już od 1952 r. obywatele NRD nie mogli swobodnie podróżować. Komunistyczne władze nie mogły sobie na to pozwolić, szczególnie, że emigrowali najczęściej ludzie dobrze wykształceni.

Przez 28 lat istnienia, mur berliński stał się symbolem podziału Niemiec oraz zimnej wojny. Mimo jego powstania i tego, że władze kazały strzelać do każdego kto się na nim pojawił, ludzie z NRD nadal próbowali uciekać. Szacuje się, że w czasie prób sforsowania muru zginęło od 86 do 238 osób. Mur ostatecznie runął w nocy z 9 na 10 listopada 1989 r.

Dziennikarze www.tvn24.pl dotarli do nieznanych jeszcze w Polsce, odtajnionych dokumentów CIA na temat muru berlińskiego, opublikowanych przez Uniwersytet Georg'a Waszyngtona. Wynika z nich, że Stany Zjednoczone "po cichu" były zadowolone z budowy muru, chociaż przedstawiciele administracji prezydenta Kennedy'ego publicznie potępili działania NRD.

Zdaniem amerykańskiego publicysty Judy Dempsey'a "Stany Zjednoczone postrzegały mur jako element przyczyniający się do stabilizacji wschodnich Niemiec. Taka stabilizacja pomagała w zmniejszeniu napięcia wokół Berlina Zachodniego". Ambasador Stanów Zjednoczonych w Moskwie Llewellyn Thompson napisał wprost, że: "zarówno Ameryka jak i Niemcy Zachodnie uznają Mur Berliński za korzystne, jeśli potencjalni uciekinierzy z NRD pozostaną w Niemczech Wschodnich".

Ujawnienie dokumentów może okazać się sensacją, zmienia bowiem dotychczasowe postrzeganie sytuacji w Niemczech i Berlinie przez Stany Zjednoczone.

Po upadku muru nastąpiła gwałtowna migracja na zachodnią stronę Niemiec, przy czym wyjechali głównie ludzie młodzi, zmotywowani i dobrze wykształceni. W ponad 60 proc. były to osoby w wieku poniżej 30 lat, a wysoki odsetek wśród nich stanowiły kobiety. Konsekwencje są oczywiste. Na wschodzie kraju straszą opustoszałe wioski i miasteczka, przede wszystkim w Meklemburgii - Pomorzu Przednim i Brandenburgii. Ci, którzy pozostali, to emeryci lub osoby długotrwale bezrobotne.

Interia.pl cytując publikacje z "New York Times" i "International Herald Tribune", przytacza wyniki sondażu przeprowadzonego w tym miesiącu przez dziennik "Berliner Zeitung": 75 proc. stołecznych zwolenników lewicy uważa, że wzniesienie muru było uzasadnione lub częściowo uzasadnione, a jedna trzecia wszystkich mieszkańców Berlina jest zdania, że istnienie muru było przynajmniej częściowo usprawiedliwione.

- To kultywowanie pamięci o murze ma związek z poczuciem braku bezpieczeństwa w wymiarze ekonomicznym - wyjaśnia Everhard Holtmann, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze.

Z kolei prof. Everhard Holtmann profesor nauk politycznych z tego samego uniwersytetu mówi: "to swoisty mentalny mur(...) młodzi ludzie rzadko podejmują decyzje o wyjeździe czy przekwalifikowaniu, tym samym zasilają oni szeregi niewykwalifikowanej siły roboczej we wschodnich landach".

I tak tragiczna historia się powtarza. Dokładnie taki sam drenaż mózgów skłonił 50 lat temu wschodnioniemieckich przywódców do budowy muru berlińskiego i przekształcenia Niemieckiej Republiki Demokratycznej w gigantyczne więzienie. Na szczęście dziś, nawet najbardziej radykalni działacze nie sugerują, że odbudowanie muru miałoby zbawienne skutki.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto