Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

55-lecie Piwnicy pod Baranami. Impreza w Białołęckim Ośrodku Kultury

Ewa Bo
Ewa Bo
55-lecie Piwnicy pod Baranami
55-lecie Piwnicy pod Baranami mat. BOK
Piwnica pod Baranami po raz kolejny wystąpiła na warszawskiej Białołęce. Tym razem świętowano 55-lecie działalności zespołu.

Krakowska Piwnica pod Baranami zawitała po raz kolejny na warszawską Białołękę. Publiczność zgromadzona w sali widowiskowej im. Tomasza Służewskiego usłyszała od Leszka Wójtowicza, że artyści lubią tu bywać i specjalnie zaplanowali swój ostatni jubileuszowy spektakl właśnie w tym miejscu. Prowadzący koncert wspomniał również zmarłego dyrektora BOK, którego nazwał prawdziwym przyjacielem Piwnicy.

Podczas wykonywania poezji śpiewanej i autorskich utworów młodych wykonawców oraz weteranów pamiętających początki działalności krakowskiej grupy, na sali panowała magiczna atmosfera. Występ każdego artysty nagradzany był ogromnymi brawami.

Poetycki nastrój zadumy wniosła do spektaklu płeć piękna piwnicznego zespołu krakowskiej cyganerii artystycznej. Beata Czernecka głęboko wczuła się w oryginalne słowa utworu "Sznur pereł", który wykonała w dwóch językach: jidysz i polskim. Dzięki temu można było wsłuchać się w ten piękny utwór całkowicie zanurzając się w urokliwy świat żydowskiej kultury sprzed kilkudziesięciu lat. Dzielnie dorównywały jej także w swoich osobistych interpretacjach piosenek: Tamara Kalinowska, Dorota Ślęzak, Ewa Wnuk Krzyżanowska, Aneta Talkowska i inne artystki Piwnicy.

Podobnie było, gdy na scenę wszedł Mieczysław Święcicki i zaśpiewał jeden z romansów Wertyńskiego i dowcipną piosenkę mężczyzny pragnącego mieć własny ogon. Autentyczny humor sytuacyjny z udziałem publiczności zaprezentował w brawurowym monologu o felczerowaniu wiecznie młody Tadeusz Kwinta.

Piwnica pod Baranami bawiła się z nami

Językowe łamańce stały się inspiracją i kanwą do napisania śmiesznych strof piosenki, którą próbowali podejmować bardziej muzykalni widzowie na Sali Białołęckiego Ośrodka Kultury wraz z wykonującym utwór Piotrem "Kubą" Kubowiczem.

Widzowie obserwowali również z zachwytem występy klowna parodiującego przemówienia polityków i prowadzącego błyskotliwy monolog jednocześnie z ekwilibrystyczną żonglerką. A później na scenę wszedł Alosza Awdiejew i przeplatając swoje pieśni anegdotami, zaprezentował polsko-rosyjski repertuar słowno-muzyczny.

Jak dało się zauważyć podczas koncertu, każdy z zespołu jest cenionym członkiem, poczynając od instrumentalistów występujących na drugim planie, po osobę ustawiającą statywy mikrofonowe i oświetlenie. Ich sylwetki, równie delikatnie i dowcipnie, przybliżał śpiewający konferansjer, Leszek Wójtowicz.

Po zakończeniu koncertu Pani Anna Barańska–Wróblewska, jako nowy dyrektor BOK, uhonorowała zespół artystów z Krakowa, pamiątkowym dyplomem. Odebrał go menedżer Piwnicy pod Baranami Bogdan Micek.

Z biegiem czasu podstawowy skład Piwnicy pod Baranami ulegał zmianom. Widzowie, którzy zdecydowali się przyjść na koncert do Białołęckiego Ośrodka Kultury śmiali się, a podczas śpiewanych hymnów zdarzało się niektórym nawet uronić łzę. Jestem pewna, że kto raz usłyszał artystów Piwnicy będzie do nich wracał.

"Kolędy dla miasta i świata" w wykonaniu aktorów Piwnicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto