Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6 stycznia w stolicy. Koncert "Trzej mistrzowie na Trzech Króli"

Ewa Bo
Ewa Bo
6 stycznia o godz. 17.15 w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie wystąpią: Krzysztof Jakowicz (skrzypce), Władysław Kłosiewicz (klawesyn), Janusz Olejniczak (fortepian) oraz gość specjalny wydarzenia Daniel Olbrychski.

Wirtuozi skrzypiec, klawesynu i fortepianu oraz ich wspólny przyjaciel, zapraszają na koncert „TRZEJ MISTRZOWIE NA TRZECH KRÓLI”.

Najpiękniejsze utwory z repertuaru Krzysztofa Jakowicza, Janusza Olejniczaka, Władysława Kłosiewicza, pierwsze wspólne wykonania i muzyczne niespodzianki czekają na przybyłych gości.

Gościem specjalnym świątecznego koncertu będzie Daniel Olbrychski.

Impreza jest biletowana.

Krzysztof Jakowicz - skrzypek, kameralista i pedagog, urodzony 30 września 1939 w Palmirach. Prowadzi bardzo aktywne życie koncertowe - występował w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Izraelu, jako solista i z orkiestrami: English Chamber Orchestra, Filharmonia Izraelska, BBC Scottish Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmoniczna z Oslo, Orquesta Nacional de España, Orquesta Ciutat de Barcelona, Wiener Symphoniker, ORTF z Wiednia, Bamberger Symphoniker, Berliner Sinfonie Orchester, Westdeutsche Rundfunk z Kolonii, Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, Orchestre de Bordeaux-Aquitaine, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, pod batutą takich dyrygentów, jak m.in. Jiří Bělohlávek, Riccardo Chailly, Leopold Hager, Pinchas Steinberg, Michael Tabachnik, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Marek Pijarowski.

Wielokrotnie zapraszany był do udziału w renomowanych festiwalach, takich jak: "Warszawska Jesień", Festiwal Dwóch Światów w Spoleto, Berliner Festspiele, Festival de Paris, Festival Vlaanderen, Wiener Festwochen oraz w festiwalach w Edynburgu, Londynie i Bregenz. W 1995 z okazji 50-lecia ONZ wystąpił na uroczystym koncercie w Paryżu, podczas którego wraz z Orchestre National de France pod dyrekcją Jerzego Semkowa wykonał I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I i II stopnia, Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych za upowszechnianie kultury polskiej za granicą oraz Nagrody Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania polskiej muzyki współczesnej. Odznaczony został również Złotym Krzyżem Zasługi. Artysta gra na skrzypcach włoskiego lutnika Paolo Albaniego z 1698.

Janusz Olejniczak - pianista, pedagog i sporadycznie aktor, urodzony 2 października 1952 we Wrocławiu. Laureat i członek jury Konkrusu Chopinowskiego. Artysta występował niemal w całej Europie, a także w Japonii, Australii, obu Amerykach i na Kubie. Grał pod batutą m.in. Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, Charlesa Dutoit, Jacka Kaspszyka, Wojciecha Michniewskiego, Kazimierza Korda, Grzegorza Nowaka, Marka Pijarowskiego, Andrzeja Markowskiego, Marka Mosia. Grał w tak prestiżowych salach, jak Filharmonia Berlińska, Tonhalle w Düsseldorfie, Salle Pleyel w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Teatro Colóne w Buenos Aires, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Nowym Jorku.

Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Montrealu i Aix-en-Provence. Wystąpił w filmie Andrzeja Żuławskiego "La note bleu", w którym zagrał rolę Fryderyka Chopina. Nagrał też ścieżkę dźwiękową do filmów: "Chopin, pragnienie miłości" w reż. Jerzego Antczaka oraz "Pianista" Romana Polańskiego. Był wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadził kursy mistrzowskie w Kanadzie, Kolumbii, Japonii, Chinach oraz zajęcia ze studentami Akademii Mozartowskiej. Był jurorem konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. Janusz Olejniczak w 2000 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2005 - Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Władysław Kłosiewicz - klawesynista, urodzony 7 grudnia 1955 w Warszawie. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej - jest doskonałym interpretatorem utworów Johanna Jacoba Frobergera i muzyki klawesynistów francuskich. Od 1981 prowadzi równocześnie klasę klawesynu w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1987-89 był profesorem gościnnym, a od 1989 do 2004 profesorem zwyczajnym w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (klawesyn i interpretacja muzyki baroku). Od 2000, w ramach Akademii Narolskiej, prowadzi coroczne międzynarodowe kursy mistrzowskie klawesynu w pałacu w Narolu. Zasiadał w Jury I i II Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej. Jest założycielem i prezesem Zarządu Fundacji Pro Academia Narolense. Władysław Kłosiewicz w 2007 został nagrodzony przez Fundację Popierania Niezależnej Kultury Polskiej POLCUL im. Jerzego Bonieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto