Na elewacji Rotundy - jednego z najbardziej znanych oddziałów PKO BP, pojawiły się zdjęcia upamiętniające wydarzenia z czasów powstańczych. Warszawiacy będą mogli je oglądać do 3 października.

Fotografie przedstawiające „63 dni Walczącej Stolicy” to sposób, w jaki PKO Bank Polski przyłącza się do obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.

Ekspozycja składająca się z dwóch części zrealizowana została przy pomocy Muzeum Powstania Warszawskiego w celu upamiętnienia wydarzeń z sierpnia 1944. Pierwsza część to wielkoformatowa siatka okalająca górną część Rotundy, druga - 63 plansze zamieszczone w witrynach budynku przedstawiające 63 sceny z życia Powstańców. W projektach graficznych ekspozycji wykorzystano oryginalne zdjęcia z czasów Powstania Warszawskiego, pochodzące ze zbiorów muzeum. Są czarno-białe, co jest świadomym zabiegiem organizatorów, aby nie zatracić ich autentyczności i wartości historycznej. Rangę przedstawianego wydarzenia podkreślają akcenty patriotyczne – symbol Polski Walczącej oraz kolory flagi narodowej.

– Obchody historycznych rocznic stanowią jeden z najważniejszych elementów kształtowania tożsamości narodowej. Swój udział w przypominaniu ważnych kart z historii Polski ma również PKO Bank Polski. Pamięć o tamtych dniach warto utrwalać na różne sposoby. Przygotowana w centrum miasta zewnętrzna ekspozycja umożliwia dotarcie z jej przekazem nie tylko do mieszkańców, ale również turystów z kraju i zza granicy – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Godne zauważenia jest, iż podczas Powstania Warszawskiego Rotunda była miejscem schronienia dla mieszkańców ostrzeliwanej stolicy, co może sprawić, że tego typu ekspozycja na budynku - oddziale PKO BP, nikogo nie zdziwi.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!