Powrót do natury – to najnowszy trend w aranżacji wnętrz. Moda na biokominki odzwierciedla pragnienie powrotu do naturalnych i w pełni ekologicznych rozwiązań, które wciąż potrafią zaskakiwać… Jak biokominek wpływa na zdrowie? Czy może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania w bloku? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o biokominkach.

Kominek ekologiczny – moda zgodna z naturą

Spalane w biokominku płynne paliwo emituje wyłącznie ciepło, parę wodną oraz minimalną ilość dwutlenku węgla (porównywalną do tej, która jest w wydychanym przez nas powietrzu). Dzięki temu biokominki są w pełni ekologiczne i spełniają wszystkie dyrektywy Unii Europejskiej.

Biokominek poprawia wilgotność powietrza, jest więc polecany do domowej aromaterapii! Umieszczone w kominku naczynie z olejkiem eukaliptusowym zadziała przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, różanym – stymulująco, miętowym – antyseptycznie i łagodząco w stanach zapalnych, a lawendowym – uspokajająco i przeciwbólowo. Z tego względu warto pomyśleć o zamontowaniu kominka w sypialni.

Producenci biokominków stawiają na mobilność! Nowoczesne kominki ekologiczne doskonale sprawdzą się na tarasie, na werandzie, w ogródku lub w altance, naturalnym ciepłem i światłem umilając letnie wieczory.

Biokominek to nie tylko element dekoracyjny. Ciepło powstające w procesie spalania biopaliwa jest w 100% oddawane do pomieszczenia. Kominek ekologiczny może stanowić więc dodatkowe źródło ogrzewania, współpracując z instalacją solarną lub kotłem ciepła.

Nowoczesne biokominki, przy prawidłowym użytkowaniu, zapewniają maksymalne bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko pożaru. Specjalna biowkładka zapobiega rozlaniu się paliwa nawet, gdy pojemnik, w którym się znajduje, zostanie przewrócony.

Dzięki temu że kominek ekologiczny nie potrzebuje podłączenia do przewodu kominowego, nie wymaga posiadania żadnych pozwoleń przeciwpożarowych. Może być więc zamontowany zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w wielokondygnacyjnym bloku mieszkalnym.

Kominek w kształcie skrzyni, walizki albo… łodzi? Projektanci kominków ekologicznych nie wiedzą, co to nuda. Jedynymi ograniczeniami są wyobraźnia… i cena. Ekskluzywne egzemplarze potrafią bowiem kosztować tyle, co średniej klasy auto. Na szczęście większość dostępnych na rynku modeli jest w zasięgu portfela także zwykłych śmiertelników. Koszt zakupu biokominka to wydatek zaczynający się już od kilkuset złotych.


Czytaj także