Dzisiaj przypada 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Odpowiedni czas, aby przedstawić przesłanie profesora Witolda Kieżuna ps. "Wypad" pochodzące z naszego nagrania z dnia 1 czerwca 2014 r. i skierowane do młodych Polaków.

" Moi Kochani.
Jestem z zupełnie innego pokolenia. Pokolenia, które przeżyło okupację, wzrastało w okresie niewoli. Nie możecie sobie wyobrazić czym było życie w okresie okupacji. Była godzina policyjna. Od szóstej wieczorem do szóstej rano. Czasami bywało, że od siódmej do ósmej, ale zawsze kilkanaście godzin człowiek musiał siedzieć w domu. Każde wyjście było niesłychanie niebezpieczne.
Chodziły niemieckie patrole, które zatrzymywały i bardzo często, na wszelki wypadek po prostu strzelały.
Szkoły były zamknięte. Uczyliśmy się tajnie na tzw. kompletach, po parę osób. Cały czas ze strachem, że za chwilę wejdzie patrol i zatrzyma nas. Co znaczyło zatrzymanie ? Znaczyło, że idzie się do obozu albo od razu pod ścianę.
Wychodziliśmy z domu i nie wiedzieliśmy czy wrócimy. Były tzw łapanki. Żandarmeria wbiegała, otaczała jakiś teren, kontrolowała dokumenty, i młodzież, młodych ludzi zabierała. Niektórych zabrała do ciężkiej pracy w Niemczech, gdzieś daleko, a część niszczyła w publicznych egzekucjach.

Czy możecie to sobie wyobrazić, w Warszawie na ulicę przyjeżdżają dwa duże samochody, wyskakują żandarmi, wyprowadzają pięciu, sześciu więźniów. Całą ludność spychają na jedną stronę ulicy, a po drugiej stronie ustawiają ich i rozstrzeliwują. Wiecie co było regułą? W ostatnim momencie wszyscy jednogłośnie wołali " Niech żyje Polska ! ", ale potem już tego nie było. Zalepiali im usta. Tak wyglądała okupacja.

Dlatego żeśmy walczyli w powstaniu o wolność, o tę wartość, którą w tej chwili Wy macie. Trzeba wszystko robić, aby zachować tę wolność, żeby ją rozwijać, żeby jednocześnie mieć satysfakcję z życia u siebie, w swoim kraju, rozwijającym się kraju, razem ze swoimi kolegami, z rodziną, z pamięcią o przodkach.

A więc nie myślcie o tym, aby opuszczać Polskę.
Moim zdaniem są kolosalne możliwości. My jesteśmy jednym z najzdolniejszych narodów świata , więc trzeba zachować postawę stanowczości i odwagi w życiu. Trzeba się "bić" o to, aby Wasze życie było takie jakie może być przy nowoczesnych środkach rozwoju technologii.
Piękne życie i tego Wam życzę."

Witold Kieżun

Współautor artykułu:

  • Mateusz Jarosz

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!