Rywalizacja czasowa z Wieliczki do Krakowa przyniosła rozstrzygnięcie w jubileuszowej edycji Tour de Pologne. W całym wyścigu triumfował holender Pieter Weening, a Rafał Majka znalazł się tuż za podium klasyfikacji generalnej.

Ostatni etap 70. edycji wyścigu dookoła Polski budził spore zainteresowanie rodzimych kibiców, głównie dzięki świetnej postawie w całym wyścigu Rafała Majki. Kolarz grupy Saxo-Tinkoff przed startem w Wieliczce, tracił do pierwszego w klasyfikacji generalnej Christophea Riblona zaledwie (lub aż) 20 sekund. Ale 37-kilometrowy odcinek, w odróżnieniu od poprzednich sześciu etapów, był zmaganiem najlepszych sprinterów a rywalizacja w "czasówce" przyniosła niespodziewane rozstrzygnięcia. Największym zwycięzcą okazał się Pieter Weening (Orica-GreenEdge), który choć na mecie na krakowskim Rynku zameldował się jako szósty, to zdołał odrobić stratę w klasyfikacji generalnej i znaleźć się na najwyższym stopniu podium.

Nie zawiedli faworyci sprintów czyli mistrz olimpijski sir Bradley Wiggins (Sky Procycling) oraz czterokrotny mistrz świata Fabian Cancellara (RadioShack-Leopard) - pierwszy z nich w czasie prawie 47 minut pokonał wszystkich rywali, a drugi stracił do niego zaledwie 56 sekund. Na najniższym stopniu podium stanął Taylor Phinney (BMC Racing), wicemistrz globu z zeszłego roku. Mogący liczyć na ogromne wsparcie polskich kibiców na trasie całego etapu Rafał Majka, ku zdziwieniu komentatorów znalazł się 10. miejscu (wcześniej kolarz słabo prezentował się w "czasówkach"). Zaledwie dwa miejsca niżej znalazł się inny Polak, Maciej Paterski z grupy Cannondale. Ostatecznie, Majce zabrakło sekund by stanąć na podium w klasyfikacji generalnej TdP - oprócz Weeninga wyprzedził go również Jon Izagirre (Euskaltel) i Christophe Riblon (AG2R).

Dałem z siebie wszystko, walczyłem, choć mam dziurę w kolanie, które naprawdę mnie boli. W tym roku nie udało się wygrać Tour de Pologne, ale ja będę dotąd tu wracał, aż w końcu wygram - zapowiadał na mecie Rafał Majka. Poza tym, kolarz okazał się najlepszy w klasyfikacji punktowej. W innych klasyfikacjach nie zabrakło polskich nazwisk - Tomasz Marczyński (Vacansoleil-DCM) wygrał w rywalizacji górskiej a Bartosz Huzarski (Team NetApp-Endura) zakończył wyścig jako najaktywniejszy zawodnik. Najlepszą drużyną natomiast została luksemburska grupa RadioShack-Leopard z Fabianem Cancellarą na czele. W ten sposób, zakończyła się 70. edycja Tour de Pologne, która w tym roku rozpoczęła się we włoskim Trydencie a jego trasa liczyła prawie 1300 km. Natomiast polscy kibice, na zwycięstwo rodaka w wyścigu będą musieli czekać kolejny rok.

Wyniki VII etapu 70. Tour de Pologne:
1. Bradley Wiggins (W. Brytania/Sky) 46 min 36 s
2. Fabian Cancellara (Szwajcaria/RadioShack) strata 56 s
3. Taylor Phinney (USA/BMC) 1.14
4. Marco Pinotti (Włochy/BMC) 1.20
5. Kristof Vandewalle (Belgia/Omega Pharma-Quick-Step) 1.40
6. Pieter Weening (Holandia/Orica) 1.44
7. Jon Izagirre (Hiszpania/Euskaltel) 2.05
8. Dominik Nerz (Niemcy/BMC) 2.13
9. Siergiej Czerniecki (Rosja/Katiusza) 2.15
10. Rafał Majka (Polska/Saxo-Tinkoff) 2.17

Końcowa klasyfikacja generalna 70. TdP:
1. Pieter Weening (Holandia/Orica) 31:58.07
2. Jon Izagirre (Hiszpania/Euskaltel) strata 13 s
3. Christophe Riblon (Francja/AG2R) 16
4. Rafał Majka (Polska/Saxo-Tinkoff) 26
5. Sergio Henao (Kolumbia/Team Sky) 51
6. Eros Capecchi (Włochy/Movistar) ten sam czas
7. Domenico Pozzovivo (Włochy/AG2R) 1.14
8. Ivan Basso (Włochy/Cannondale) 1.38
9. Tanel Kangert (Estonia/Astana) 2.35
10. Chris Sorensen (Dania/Saxo-Tinkoff) 2.50
Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!