Moment kapitulacji placówki na Westerplatte Moment kapitulacji placówki na Westerplatte

Moment kapitulacji placówki na Westerplatte (© Public domain)

1 września w całym kraju organizowane są uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Najwcześniej, bo o 4.45 hołd obrońcom został złożony na Westerplatte.

W Trójmieście wojskową oprawę i asystę zapewnia Marynarka Wojenna RP. Kompania honorowa i Orkiestra Reprezentacyjna MW będzie na Westerplatte podczas uroczystości pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. W uroczystości wezmą udział uczestnicy harcerskiego Zlotu Westerplatte organizowanego już po raz siedemnasty przez hufiec ZHP Gdańsk-Portowa.

Harcerze z całej Polski od dwóch dni w formie gry terenowej poznają historię Gdańska i walk obronnych we wrześniu 1939 r. Dla młodego pokolenia to wspaniała lekcja historii. Wrześniową rocznicę postanowili uczcić także młodzi uczniowie z Płocka, którzy na rowerach pokonają blisko 300 kilometrów, aby 1 września rano być na Westerplatte.

W ciągu dnia zapowiedziano miejskie uroczystości w Sopocie (godz. 11.00,
pod Pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu), w Gdyni na Cmentarzu Wojennym w Redłowie, godz. 13.00), w Kosakowie (15.00 pod pomnikiem głównym cmentarza i przy pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego) oraz w Rumi (godz. 17.15, cmentarz przy kościele pw. Świętego Krzyża i pod Obeliskiem przy ul. Chełmińskiej).

W Gdańsku na placu Zebrań Ludowych będzie można zwiedzać "Miasteczko Historii" gdzie zostanie zaprezentowany m.in. sprzęt bojowy naszych jednostek wojskowych. Wystawa będzie czynna 1 i 2 września w godz. 10.00-20.00.
Udział młodego pokolenia w uroczystościach, spotkania z weteranami i zwiedzania wystaw to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!