O świcie pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte z udziałem premiera Donalda Tuska odbyły się uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Dokładnie w 74 lata po ataku Niemców na polskie koszary na Westerplatte, o godzinie 4.45, rozpoczęły się uroczystości rocznicowe w Gdańsku. Wzięli w nich udział m.in. Premier Donald Tusk, minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przedstawiciele władz lokalnych, szef sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł, dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea, Naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica, mieszkańcy i turyści.

Oprawę zapewniła honorowa Kompania oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP. Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli marynarze MW RP i harcerze. Oddano hołd bohaterom września i złożono wieńce.

Uroczystości na Westerplatte to już długoletnia tradycja. W przeszłości bywały na niej najważniejsze osoby w państwie, a także goście zagraniczni. Od kilkunastu lat tu kończy się harcerski Zlot Westerplatte. Bohaterska obrona polskiej składnicy tranzytowej pozostaje w pamięci Polaków.

Na uroczystości Donald Tusk nawiązując do oceny sytuacji Polski w przededniu wybuchu wojny zapowiedział, że realizowany obecnie program ma uczynić polską armię zdolną do działań w najtrudniejszych warunkach. Nie zabrakło też refleksji na temat bieżącej sytuacji w Syrii - świat jest na skraju kolejnego konfliktu.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!