Około 1000 osób zebrało się w ubiegłą niedzielę (29 lipca) przy kaplicy Matki Bożej Lubońskiej aby uczestniczyć w dziękczynnej mszy świętej odprawionej z okazji 80-lecia schroniska PTTK na Luboniu Wielkim (Beskid Wyspowy).

Ks.Tadeusz Bogucki (proboszcz parafii w Rabce Zarytem) oraz ks. Jan Gacek (kapelan Związku Podhalan) o godzinie 12:00 odprawili mszę świętą dziękczynną za ocalenie schroniska od pożogi II wojny światowej.

Schronisko zostało wybudowane w 1931 roku, inicjatorem był Stanisław Dunin-Borkowski. Podczas II wojny światowej armia niemiecka chciała spalić schronisko , które było schronieniem dla partyzantów, lecz dzięki pomysłowości Karoliny Kaleciak (gospodyni) udało się je ocalić.

Uroczystości jubileuszowe zostały przeniesione na rok 2012, gdyż w ubiegłym roku były prowadzone prace remontowe schroniska.

Znajdź nas na Google+

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!