Odegraniem hymnu narodowego przez orkiestrę górniczą rozpoczęto obchody 85. rocznicy powrotu Śląska do Macierzy.

Odegraniem hymnu narodowego przez orkiestrę górniczą rozpoczęto obchody 85 rocznicy powrotu Śląska do Macierzy. W czasie uroczystości Piotr Uszok - prezydent Katowic, wojewoda Tomasz Pietrzykowski oraz przedstawiciele władz miasta Sosnowca, kombatanci i młodzież szkolna złożyli kwiaty pod pomnikiem nawiązującym do wydarzeń z 1922 r.

W południe, na rynku katowickim......odbyło się zainscenizowane wkroczenie wojsk polskich do Katowic wraz z odtworzeniem historycznych scen przez aktorów oraz wojskowa defilada. Do inscenizacji zaangażowani zostali m.in. aktorzy z Teatru Śląskiego, piechurzy z 6. Batalionu Desantowo-szturmowego z Gliwic, Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych z Bytomia, a także 20 jeźdźców ze Szwadronu Niepołomice w barwach 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.

Jeden z jeźdźców szwadronu wcielił się w rolę generała Stanisława Szeptyckiego, który 20 czerwca 1922 r. dowodził wkraczającymi do Katowic oddziałami. Aktor grający powstańca-inwalidę Juliusza Chowańca rozbije wielkim młotem - tak jak 85 lat temu - łańcuch i wypowie historyczne słowa: "Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny, armio polska wkraczaj nań i połącz go z Polską".

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!