Niezwykle uroczyście przebiegać będą - organizowane dziś w Tarnowie - obchody kolejnej rocznicy Cudu nad Wisłą. Tarnowianie mają co świętować, albowiem niemały był wkład grodu Leliwitów w wielkie zwycięstwo polskiego oręża sprzed blisko 91 lat.

15 sierpnia to dla Polaków dzień szczególny - święto Wojska Polskiego, a tym samym rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, uznanej przez historyków za 18. na liście przełomowych bitew w dziejach ludzkości, które zadecydowały o losach świata.

Czytaj też: Tarnów - pierwsze niepodległe!


Cud nad Wisłą, bo takim mianem potocznie określa się zwycięstwo polskiego oręża nad Bolszewikami, oddalił od Polski widmo utraty niepodległości i zapobiegł rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na zachodnią Europę.

Uroczystości związane z wojną o niepodległość sprzed 91 lat obchodzone są w całym kraju. W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, również Tarnów z wielką pompą czci pamięć o tamtych wydarzeniach i ich bohaterskich uczestnikach. Duży wkład grodu Leliwitów w zwycięstwo nad Bolszewikami jest niezaprzeczalny. W bitwie warszawskiej udział brało bowiem ok. 5 tys. tarnowian oraz mieszkańców podtarnowskich miejscowości. Z Tarnowem także związane było mocno życie dwóch ważnych postaci tamtych czasów.

Czytaj też: Wielcy tarnowianie: dr Tadeusz Tertil. Ojciec polskiej niepodległości


Pierwszą z nich był urodzony i wychowany w Tarnowie Franciszek Ksawery Latinik - generał dywizji Wojska Polskiego i głównodowodzący 1. Armią Frontu Północnego, która odparła radzieckie uderzenie na Warszawę. W czasie bitwy warszawskiej sprawował funckję gubernatora wojskowego stolicy. Za zasługi dla Polski gen. Latinik odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Drugą osobą, której życie zaczęło się na Ziemi Tarnowskiej, i która w chwalebny sposób zapisała się na kartach historii narodu polskiego, był Wincenty Witos. Urodzony w podtarnowskich Wierzchosławicach mąż stanu i zasłużony działacz ruchu ludowego trzykrotnie pełnił posługę premiera polskiego rządu. Przyszło mu sprawować ten urząd także w czasie trwającej wojny polsko-bolszewickiej. Witos kierował wówczas utworzonym 24 lipca 1920 roku Rządem Obrony Narodowej.

Przeczytaj szczegółowy program tarnowskich uroczystości rocznicyowych na następnej stronie --->
Program tarnowskich obchodów 91. rocznicy cudu nad Wisłą (15 VIII 2011):

Godz. 11:00
Uroczystości przy pomniku Wincentego Witosa:
- wystąpienia okolicznościowe;
- odznaczenia zasłużonych dla Ruchu Ludowego;
- złożenie wieńców i wiązanek;
- przemarsz do Bazyliki Katedralnej;

Czytaj też: 155 lat kolei w Tarnowie


Godz. 12:00
- msza św. za ojczyznę w Bazylice Katedralnej;
- przemarsz pod Grób Nieznanego Żołnierza;
- uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza;
- odegranie Hymnu Państwowego;
- wystąpienia okolicznościowe;
- Apel Pamięci;
- salwa honorowa Pododdziału Honorowego Policji;
- wiązanka pieśni w wykonaniu orkiestry Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach;

Czytaj też: Otto Schimek. Bohaterski Austriak i jego grób pod Tarnowem


Godz. 14:00
- przemarsz pod budynek ZP PSL w Tarnowie;
- odsłonięcie tablicy Pamiątkowej poświęconej Wiesławowi Wodzie;

Tegoroczne uroczystości organizowane są wspólnie przez prezydenta i Urząd Miasta Tarnowa, Starostę Tarnowskiego, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!