Aktualnie obchodzić będziemy 92. rocznicę odzyskania niepodległości Polski po 123 latach niewoli. Z tej okazji w wielu miastach, miasteczkach i gminach naszego kraju przygotowuje się wiele atrakcji mających upamiętnić to wielkie wydarzenie.

W Lublinie uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości trwają już od 8. listopada.Tego dnia pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego stanął znicz, odpalony od płomienia, który przyjechał aż z Kostiuchówki - miejscowości, w której rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew okresu I wojny światowej z udziałem naszych żołnierzy. 9. listopada w Filharmonii Lubelskiej odbył się koncert, w którym wystąpili m.in.Borys Somershaf, zespół muzyki dawnej Scolares Minores pro Musica Antiqa oraz laureaci konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im.Ryszarda Kaczorowskiego "Ojczyzno moja najmilsza".

10. listopada w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul.Spokojnej odbyła się konferencja gimnazjalistów i licealistów zatytułowana "Sukcesy i trudności Odrodzonego Państwa Polskiego w l.1918-1939". W jej trakcie uczestnicy mogli dowiedzieć się o sukcesach gospodarczych II Rzeczpospolitej, takich jak oddanie do użytku portu w Gdyni, budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego obejmującego słabo zindustrializowane regiony kraju, uruchomienie komunikacji lotniczej, rozbudowa dróg kolejowych czy choćby upowszechnienie oświaty poprzez wprowadzenie przymusu szkolnego.

Przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego opowiedział młodzieży m.in. o historii pieniądza polskiego oraz o sukcesach przedwojennej Polski w zarządzaniu finansami publicznymi (reforma walutowa Władysława Grabskiego). Po wysłuchaniu refereatu o Ignacym Janie Paderewskim przeprowadzony został konkurs wiedzy historycznej dla lubelskich licealistów. Dotyczył on oczywiście II Rzeczpospolitej. Zwycięzcą został Michał Tkaczyk - uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

Punkt kulminacyjny obchodów oczywiście przypada na 11. listopada. Tego dnia zarówno Urząd Miejski oraz Urząd Wojewódzki we właściwy sobie sposób uczczą 92. rocznicę wiekopomnego wydarzenia. Święto 11. listopada rozpocznie o godz. 9.00 od uroczystej sesji Rady Miejskiej
w dawnym Trybunale Koronnym na Starym Mieście. O 10.00 w archikatedrze lubelskiej zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Po mszy uczestnicy, przy akompaniamencie orkiestry wojskowej, przejdą na Plac Litewski. O 12.00 zacznie się patriotyczna część uroczystości.
W programie przewidziano m.in. apel pamięci, salwę honorową , defiladę kampanii honorowej oraz koncert pieśni patriotycznych.

11. listopada lublinianie będą mogli także wziąć udział w "Grze Niepodległościowej" zorganizowanej przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. Na Placu Litewskim od godz. 13.00 ustawiony będzie namiot, w którym będzie można zgłosić swoje uczestnictwo w grze. Każdy uczestnik dostanie mapę i będzie miał za zadanie odwiedzenie 20 punktów rozstawionych
w Śródmieściu. W każdym z nich będzie możliwość uzyskania jednej informacji na temat historii
związanej z uzyskaniem niepodległości. Najlepsi gracze zostaną uhonorowani nagrodami. O godz 16.00 w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego podczas uroczystej akademii wojewoda lub wicewojewoda wręczy odznaczenia zasłużonym odznaczenia państwowe.
Ostatnim punktem obchodów święta niepodległości będzie koncert "Viva Polonia" w archikatedrze lubelskiej. Początek godz. 20.15.

Z okazji święta Wojewódzki Komitet Obchodów Święta Niepodległości apeluje o godne uczczenie tego dnia, zadbanie o odświętny wygląd miast, bydynków oraz o masowe uczestnictwo w uroczystościach upamiętniających, gdyż 11.listopada symbolizuje nie tylko historyczną ciągłość narodu polskiego, ale jest również hołdem dla narodu, który z niewolą nie pogodził się nigdy.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!