Nauczycielski Chór "Coro Cantorum" z Ostrowca Świętokrzyskiego obchodzi w tych dniach 20. rocznicę swojego istnienia i działalności artystycznej. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w najbliższy piątek i niedzielę (25 i 27 listopada 2011 roku).

Wszystko zaczęło się w 1991 roku, kiedy to zasłużony dla muzycznego środowiska miasta Wiesław Buśko postanowił "skrzyknąć" nauczycieli wychowania muzycznego (w wielu przypadkach byli to jego wychowankowie ze Studium Nauczycielskiego i Szkoły Muzycznej) i stworzyć profesjonalny chór. Początkowo trzon chóru stanowili nauczyciele (głównie nauczycielki) przedmiotów artystycznych, ale z czasem dołączyli utalentowani wokalnie wykładowcy innych przedmiotów (na przykład poloniści, wśród nich Małgorzata Malinowska, pełniąca dziś obowiązki prezesa chóru) i osoby niezwiązane z oświatą.

Cotygodniowe próby chóru odbywały się najpierw w Publicznym Przedszkolu nr 12, a następnie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Patronat nad chórem sprawował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Obecnie "Coro Cantorum" działa w strukturach Miejskiego Centrum Kultury i tam też ma swoją siedzibę oraz salę prób. Prowadzi je Ewa Goworowska, która piętnaście lat temu zastąpiła Wiesława Buśkę za pulpitem dyrygenckim. Podczas tegorocznej inauguracji roku kulturalnego 2011/2012 odebrała ona z rąk prezydenta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosława Wilczyńskiego, odebrała ona nagrodę za działalność na tym stanowisku. - Ta nagroda jest dzięki wam - mówiła Ewa Goworowska do członków swojego chóru podczas uroczystej gali.


Przez te dwadzieścia lat Chór Nauczycielski "Coro Cantorum" wpisał się na trwałe w kulturalny krajobraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Praktycznie nie ma miejskiej uroczystości, która obyłaby się bez udziału śpiewających belfrów. Chórzyści rozsławiają też miasto poza granicami Ostrowca, a nawet Polski. "Coro Cantorum" corocznie bierze udział w przeglądzie chórów nauczycielskich w Ostrowie Wielkopolskim (sam organizuje podobne w Ostrowcu Świętokrzyskim), koncertował kilkakrotnie we Francji, Szwecji, Danii, na Ukrainie i na Węgrzech, śpiewał podczas wizyty Jana Pawła II w Sandomierzu w 1999 roku. W swoim repertuarze chór ma nie tylko typowe dla tego typu formacji śpiewaczych utwory, ale także bardziej popularne piosenki, jak choćby "Zegarmistrz światła", "Chanson d'amour" czy "Rzeka marzeń". Utwory wykonywane są acapella i z akompaniamentem Elżbiety Łukawskiej - Nowak. Niekiedy gościnnie chórowi towarzyszy znakomity ostrowiecki jazzman, Andrzej Chochół, który niedawno zaprosił śpiewaków do udziału w organizowanych przez siebie Zaduszkach Jazzowych.

Przed Chórem Nauczycielskim "Coro Cantorum" kolejne koncerty, tym razem szczególne, bo jubileuszowe. Pierwszy z nich odbędzie się w piątek, 27.11. 2011 r. o godz. 17 w sali kina Etiuda; następny - w niedzielę, 29. 11. podczas mszy w kolegiacie św. Michała (początek o godz. 10.30). Koncertom będzie towarzyszyć wystawa "A koncert trwa", na którą złożą się zdjęcia Andrzeja Łady i członków chóru. Dokumentują one dwudziestoletnią drogę artystyczną ostrowieckiego chóru, któremu redakcja Wiadomości 24.pl życzy kolejnych przynajmniej 20 "śpiewających" lat!

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!