Wzrost obciążeń jest niebywały i przypomina bezprzykładną walkę podjętą z handlem, rzemiosłem i prywatna inicjatywą w minionym ustroju – kupcy nie kryją swego wzburzenia. PRL wrócił do Łukowa. Czy protest kupców spowoduje zmianę uchwały?

1 dzień kwietnia. Dzień żartów. Głupców.

Kupcy z łukowskiego targowiska przy ul Prusa wejście w życie nowej taryfy, uchwalonej w 2013 r., początkowo uznali za psikus uwielbianej pisowskiej władzy miasta.
Żarty szybko się skończyły.

Zorientowali się, że „ obciążenia jakie nałożyli na nich radni wyrażają się skokiem z kilkuset złotych miesięcznie do nierzadko ponad dwóch tysięcy na jednego kupca”. Postanowili napisać otwarty list do władz miasta, posłów PiS…

Ktoś wystąpił do lokalnej redakcji z propozycją zgłoszenia nowych opłat do księgi absurdów.

- „Państwo handlowcy, opłaty które zastosowaliśmy od 1 kwietnia na terenach tzw. targowiska nie uległy żadnej zmianie. Uchwała, która była podjęta przez radę miasta, była przez nas wcielona i wywieszona w oknie biura” – wyjaśniał zarządca targowiska, namaszczony przez burmistrza Dariusza Szustka.

-„Obowiązuje ona wiele lat wcześniej. Zapisane jest, że obliczanie jest na podstawie metra kwadratowego, więc pracownicy aby zmierzyć teren posiadali miarki. I to jest stawka 6zł razy metr kwadratowy. Tak wynika z zapisów uchwały. Nie wolno mi zastosować innego punktu widzenia, muszę się stosować do zapisów uchwały”.

Zgodnie z nowymi wytycznymi handlujący muszą wnieść za jeden dzień targowy (w miesiącu jest ich 8/9) opłatę targową w wysokości 108 złotych, w miejsce dotychczasowych - 36 zł. Po przemnożeniu tej kwoty przez ilość dni, wychodzi, że za 9 dni handlowania w Łukowie, muszą zapłacić 972 zł. Do tego należy dodać tzw. opłatę rezerwacyjną.

Ponadto, w myśl decyzji radnych i burmistrza, ma być przeprowadzony przetarg na wynajem powierzchni handlowych.

- „Coś gdzieś nie zadziałało. W chwili obecnej ja, radni i burmistrz mamy świadomość, że ta stawka jest nie do przyjęcia. Po ostatniej rozmowie z burmistrzem, jeśli nam się to uda na najbliższej sesji tym tematem się zająć. Nie wykluczone, że w najbliższy wtorek te stawki zostaną zmienione- to wypowiedź dla Lukow24.pl przewodniczącego komisji finansów RM Artura Gałacha radnego PiS, który, jak się okazało, głosował za podwyżką opłat.

Kupcy figle z opłatami wzięli sobie głęboko do serca i zapowiedzieli, że „ złożą wniosek o przeprowadzenie referendum w przedmiocie odwołania burmistrza miasta Łuków w związku z akceptacją działań podejmowanych przeciwko przedsiębiorcom prowadzącym działalność w Łukowie”.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!