„Stworzenie Adama” Michał Anioł- fragment fresku znajdującego się we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie „Stworzenie Adama” Michał Anioł- fragment fresku znajdującego się we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie

„Stworzenie Adama” Michał Anioł- fragment fresku znajdującego się we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie (© Ewa Naukowicz-Wójcik)

Rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi powiedział, że konklawe może rozpocząć się przed 15 marca, a więc wcześniej niż przewiduje konstytucja apostolska o wakacie w Stolicy Apostolskiej.

Duchowny przypomniał, że konstytucja Jana Pawła II "Universi dominici gregis" stanowi, iż konklawe ma rozpocząć się w 15-20 dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej. Termin ten został wyznaczony, by wszyscy kardynałowie uczestniczący w konklawe zdążyli przybyć do Watykanu- " Ten termin został wyznaczony, by czekać na kardynałów, którzy muszą przyjechać do Rzymu, ale gdyby przybyli wszyscy wcześniej, można go przyspieszyć". Gdyby jednak wszyscy zjawili się w Rzymie wcześniej, nie ma powodów, by wstrzymywać początek konklawe (nieoficjalnie media podają, że konklawe może rozpocząć się 10 marca).

Na konferencji prasowej ksiądz Federico Lombardi poinformował również, przytaczając słowa osobistego sekretarza Benedykta XVI, arcybiskupa Georga Gaensweina, że papież "spokojny i odprężony" w tych "emocjonujących i absorbujących dniach".
Po abdykacji 28 lutego Benedykt XVI przez około dwa miesiące przebywać ma w Castel Gandolfo (uda się tam helikopterem, 28 lutego o godz. 17, na trzy godziny przed formalnym zakończeniem swego pontyfikatu), a następnie powróci do Watykanu. Budynek dawnego klasztoru w Ogrodach Watykańskich, w którym ma zamieszkać papież obecnie jest w trakcie remontu.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!