W internecie pojawił się film animowany "N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku". Kierowany on jest przede wszystkim do osób, które nie mają na co dzień do czynienia z niewidomymi i niedowidzącymi.

Film ma pozwolić na poznanie świata osób niewidomych i jednocześnie zachęcić do otwarcia się pełnosprawnych wobec tego środowiska. Film przygotowany został przez Polski Związek Niewidomych i jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej.

Osoby niewidome i słabowidzące dzięki nauce bardzo dobrze radzą sobie w otaczającym ich świecie. Jak to robią, dowiemy się właśnie z tego filmiku. Skąd wiedzą, że są przed przejściem dla pieszych, jak czytają, jak odnajdują lokale, jak robią zakupy, ale także dowiemy się jak im pomagać np. jak powiedzieć ,gdzie na stole znajduje się jedzenie, gdzie znajduje się krzesło czy też, że właśnie doszliśmy do schodów i prowadzą one w górę lub w dół.

W animacji autorzy bardzo dobrze wyjaśnili laikom np, jak tłumaczyć osobie niewidomej, jak dojść do określonego punktu (należy powiedzieć powiedzieć "trzeba pójść 50 metrów prosto, po czym skręcić w prawo").Końcowym etapem tego projektu będą emisje filmu w lokalnych stacjach telewizyjnych na terenie całej Polski oraz pokazy w jednostkach Polskiego Związku Niewidomych. Połączone one będą ze spotkaniami szkoleniowo-informacyjnymi.

Film w bardzo prosty i przyjazny sposób pokazuje świat osób z dysfunkcjami wzroku. Pomaga osobom widzącym zrozumieć, jak najlepiej pomagać niewidomym nie powodując kłopotliwych sytuacji dla obu stron.
Współautor artykułu:

  • Marta Wróbel

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!