Adam Małysz Sportowcem Roku 2007!

Adam Małysz wygrał 73. plebiscyt "Przeglądu Sportowego" i Telewizji Polskiej na najlepszego polskiego sportowca roku. Drugie miejsce zajął Euzebiusz Smolarek, a trzecie Otylia Jędrzejczak. Nagrody wręczono podczas "Gali Mistrzów Sportu" w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Adam Małysz z Kryształową Kulą za zwycięstwo w Pucharze Świata w sezonie 2006/2007

Zwłaszcza początek 2007 roku był dla Małysza pasmem wielkich sukcesów. 3 marca skoczek narciarski z Wisły został mistrzem świata na średniej skoczni w Sapporo, a następnie po wspaniałej końcówce sezonu i serii zwycięstw, zdobył czwartą w karierze Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Małysz odebrał statuetkę Złotego Czempiona w austriackim Bischofshofen, gdzie walczy w Turnieju Czterech Skoczni, z rąk swojego idola i legendy skoków Niemca Jensa Weissfloga. - Chciałbym bardzo podziękować kibicom, którzy zawsze we mnie wierzyli. W zeszłym roku bywało trudno, ale nie zabrakło pięknych chwil - powiedział szczęśliwy zwycięzca.

Drugie miejsce przypadło Euzebiuszowi Smolarkowi, jednemu z liderów piłkarskiej reprezentacji Polski i strzelcowi dziewięciu bramek w historycznych eliminacjach do tegorocznych mistrzostw Europy. Ebi podziękował rodzinie, kolegom z kadry i trenerowi Leo Beenhakkerowi. - Jesteśmy dumni, że mamy takiego syna - stwierdził odbierający nagrodę ojciec piłkarza Włodzimierz Smolarek.

Na najniższym stopniu podium uplasowała się Otylia Jędrzejczak. W minionym roku nasza najlepsza pływaczka zdobyła srebrny (400 m stylem dowolnym) i brązowy (200 m stylem motylkowym) medal mistrzostw świata w Melbourne, święciła także sukcesy na grudniowych mistrzostwach Europy w Debreczynie: złoty medal i rekord świata na 200 metrów oraz trzecie miejsce na 100 metrów stylem motylkowym.

Tytuł Drużyny Roku przypadł reprezentacji Polski w piłce ręcznej, która na mistrzostwach świata w Niemczech wywalczyła srebrny medal. Kapituła "Przeglądu Sportowego" wybrała również Trenera Roku. Został nim Leo Beenhakker, selekcjoner i ojciec sukcesów piłkarskiej reprezentacji Polski. - To dla mnie wielki zaszczyt odebrać taką nagrodę. Chciałbym podzielić się z nią przede wszystkim z zawodnikami, to oni muszą wykonywać najtrudniejszą pracę - powiedział Holender.

Najlepszym niepełnosprawnym sportowcem 2007 roku wybrana została tenisistka stołowa Natalia Partyka. Statuetkę za całokształt osiągnięć sportowych otrzymali natomiast Dorota Zagórska i Mariusz Siudek, polscy łyżwiarze figurowi, którzy przed rokiem zakończyli karierę zawodniczą, a obecnie zajmują się szkoleniem młodzieży. Mianem Imprezy Roku okrzyknięto Run Warsaw, bieg warszawski na dystansie 5 i 10 km.

Galę Mistrzów Sportu poprowadzili prezenterka telewizyjna Paulina Chylewska i halowy mistrz świata w siedmioboju lekkoatletycznym Sebastian Chmara. Po ceremonii wręczenia nagród sportowcy i zaproszeni goście udali się na tradycyjny bal.

Historia plebiscytu sięga 1926 r. Zwycięzcą pierwszej edycji został lekkoatleta, piłkarz, łyżwiarz i hokeista Wacław Kuchar. Adam Małysz wygrał po raz czwarty, dzięki czemu zrównał się z mającymi dotychczas najwięcej triumfów na swoim koncie lekkoatletkami: Stanisławą Walasiewicz i Ireną Szewińską.

Czołowa dziesiątka polskich sportowców 2007 roku:

1. miejsce

Adam Małysz - mistrz świata na skoczni w Sapporo, zdobywca Kryształowej Kuli za zwycięstwo w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata w sezonie 2006/2007.

2. miejsce

Euzebiusz Smolarek - najlepszy strzelec piłkarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach do Euro 2008.

3. miejsce

Otylia Jędrzejczak - srebrna i brązowa medalistka pływackich mistrzostw świata w Melbourne, złota i brązowa medalistka mistrzostw Europy w Debreczynie.

4. miejsce

Leszek Blanik - złoty medalista mistrzostw świata w gimnastyce sportowej.

5. miejsce

Mateusz Sawrymowicz - złoty medalista pływackich mistrzostw świata w Melbourne oraz mistrzostw Europy w Debreczynie na 1500 metrów stylem dowolnym.

6. miejsce

Robert Kubica - jedyny polski kierowca bolidu Formuły 1.

7. miejsce

Marek Plawgo - dwukrotny brązowy medalista lekkoatletycznych mistrzostw świata w Osace - indywidualnie (400 metrów przez płotki) i w drużynie (4x400 metrów przez płotki).

8. miejsce

Anna Jesień - brązowa medalistka lekkoatletycznych mistrzostw świata w Osace.

9. miejsce

Grzegorz Tkaczyk - kapitan reprezentacji Polski w piłce ręcznej, która zdobyła na ostatnich mistrzostwach świata srebrny medal.

10. miejsce

Sylwia Gruchała - florecistka, złota medalistka mistrzostw świata w drużynie, indywidualna mistrzyni Polski.