Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ADHD? W Lublinie nie jesteś już sam. Jest "Integro"

Andrzej Moroz
Andrzej Moroz
Część literatury tematu dostępnej w Polsce
Część literatury tematu dostępnej w Polsce Andrzej Moroz
ADHD, to nadruchliwość, impulsywność i zaburzenia koncentracji uwagi. A przynajmniej dwa z tych zachowań. Do niedawna przeciętny Polak niewiele wiedział o tym zaburzeniu neurologicznym. Na szczęście powstają kolejne poradnie specjalistyczne

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi (Attention Deficyt Hyperactivity Disorder - ADHD) już w 1902 roku badał prof. Still. Także dzięki takim inicjatywom o ADHD możemy dzisiaj mieć pełniejszy obraz i szerszą wiedzę. I chociaż od tamtego czasu zmieniła się terminologia, bo swego czasu choćby w Polsce nazywano to zaburzenie minimalną dysfunkcją mózgu i zmieniły się metody terapii – to problem pozostał ten sam: dziecko (osoba) z ADHD nie kontroluje swoich zachowań, jest impulsywne, bardzo ruchliwe i ma znaczne zaburzenia uwagi. Co prawda bywa tak, że któryś ze „składników” zaburzenia nie współwystępuje u pacjenta, ale dzisiejsza wiedza medyczna (neurologia i psychiatria) oraz psychologiczna i na to znalazła rozwiązanie.

ADHD poszeregowano i nazwano jego podtypy, co w efekcie znacznie ułatwia zdiagnozowanie i terapię dziecka. Ze znakomitej pozycji autorstwa Hallowella i Rateya „W świecie ADHD” możemy pozyskać informacje zarówno o samym zaburzeniu, jak również śledzić podejmowane przez nich działania diagnostyczne i terapeutyczne. Ta jedna z coraz większej rodziny książek o tym tajemniczym do lat osiemdziesiątych zaburzeniu doczekała się w ostatnich latach również polskich odpowiedników. Ich autorami są szeroko znani w Polsce specjaliści prof. Wolańczyk, dr. Pisula, Kołakowski i Skotnicka, którzy znakomicie przybliżyli rodzicom i nauczycielom w naszym kraju zagadnienia związane z tą chorobą. W „ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej”. Ostatnie lata to również wysyp prac licencjackich i magisterskich na ten temat. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w coraz większej ilości polskich miast można uzyskać pomoc nie tylko w specjalistycznych placówkach medycznych i psychologicznych, ale także w stowarzyszeniach, zakładanych przeważnie przez rodziców dzieci z ADHD.

Lublin na polskiej mapie ADHD znalazł się nie tylko dlatego, że funkcjonuje tutaj jeden z największych w Polsce szpitali neuropsychiatrycznych, ale również dlatego, że to właśnie tutaj powstała jedna z pierwszych w kraju grup wsparcia dla rodziców dzieci z tym zaburzeniem. Powstałe w styczniu 2002 roku Stowarzyszenie TOWER w lutym 2005 roku zorganizowało ogólnopolski zjazd przedstawicieli inicjatyw na rzecz ADHD. Efektem tego spotkania, które odbyło się w „Świetlicy Pod Czwórką” było utworzenie największego dziś w polskim internecie tematycznego portalu oraz powołanie do życia Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji i Inicjatyw ADHD.org.pl. To również z Lublina wyszła inicjatywa Dnia Solidarności Społecznej, którego trzy edycje (w latach 2006 – 2008) poświęcone były temu zaburzeniu, a głównie walce z przepisami utrudniającymi dostęp do nowoczesnych leków refundowanych przez państwo i nieznajomości problematyki ADHD w społeczeństwie. Nie bez znaczenia jest fakt, że lubelskie stowarzyszenie nie działało w pojedynkę. Na Śląsku, w Małopolsce, na Wybrzeżu, w Warszawie, a niedługo potem w Tarnowie, Rzeszowie, Radomiu i wielu innych miastach Polski rodziły się nowe organizacje i inicjatywy, które uzupełniały bladą dotąd mapę aktywnych ośrodków pozamedycznych.

Dzisiaj w Warszawie czy Krakowie nie ma problemu z dotarciem do specjalisty znającego niuanse ADHD. W samym Lublinie powstała przed ponad sześciu laty grupa wsparcia nadal prowadzi swoją aktywną działalność i w opinii zarówno rodziców, jak i nauczycieli jest to jedyna „specjalistyczna” grupa w województwie mająca tak duże doświadczenie i zaplecze specjalistyczne. Stowarzyszenie TOWER zrzeszające psychologów, pedagogów i rodziców dzieci z ADHD w minionym miesiącu dotychczasowe działania znacznie rozszerzyło i udoskonaliło. Prowadzone dotychczas Punkt Konsultacyjny Wsparcia Wychowawczego i Punkt Konsultacyjny Wsparcia Psychicznego przejęte zostały przez Poradnię Psychopedagogiczną, warsztaty i Szkoła dla Rodziców oraz warsztaty dla nauczycieli organizowane są w ramach Centrum Diagnostyczno – Terapeutycznego „Integro”. W Centrum umożliwiono też po kilku latach starań podjęcie terapii grupowej przez dzieci z ADHD oraz umożliwiono regularne konsultacje psychologiczne, pedagogiczne i logopedyczne oraz terapię indywidualną.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi niejednokrotnie łączony jest ze złym zachowaniem, agresją czy przestępczością nieletnich. W szkołach ciągle słaby jest poziom wiedzy o zaburzeniu wśród kadry nauczycielskiej, która nie respektuje zaleceń lekarskich, psychologa czy pedagoga z poradni diagnozującej ADHD. Rodzice nadal mają utrudniony dostęp do specjalistów, a terapia indywidualna i grupowa dzieci jedynie w kilku ośrodkach w Polsce jest w ogóle prowadzona! Dzięki mediom, dziesiątkom artykułów prasowych i wywiadom w radio i telewizji ADHD dało się jednak „oswoić” i przybliżyć Polakom. Leki nowej generacji z pięciuset złotych staniały do trzech złotych, a dzięki internetowi łatwiejsze jest odnalezienie neurologa, psychiatry czy pedagoga niosącego pomoc rodzinom z ADHD. Lublin wpisuje się więc w polską mapę ADHD nowoczesną placówką otwartą zarówno na potrzeby dzieci i młodzieży, ich rodziców ale i ich nauczycieli. CDT „Integro” jako jedyne na Lubelszczyźnie oferuje wszystkim tym grupom wachlarz możliwości, niedostępny w wielu starszych i znacznie większych placówkach. „Integro” swoją nazwę wzięło od słowa „INTEGROwać”. Patronat Stowarzyszenia TOWER gwarantuje kontynuację dotychczasowych wieloletnich działań. Miejmy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie dziesiątki dzieci z Lubelszczyzny łatwiej zrozumie swoje emocje, potrafi zastosować znak „stop” w odpowiedniej sytuacji, a „bujanie w obłokach” nie będzie dla wielu z nich powodem do płaczu, ale raczej do rozwijania swoich marzeń.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto