Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afganistan. "Czarna Dywizja" zatrzymuje kolejnych rebeliantów

Zbigniew Jelinek
Zbigniew Jelinek
Afganistan
Afganistan Ministerstwo Obrony Narodowe/http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Polish_Army_soldiers_in_Afghanistan.jpg&filetimestamp=20090415010351
Polscy żołnierze aresztowali kolejnych rebeliantów podejrzewanych o działalność terrorystyczną, w tym porwania ludzi i napady na konwoje z pomocą żywnościową. Zatrzymano, w ciągu kilkudziesięciu dni, ponad 40 osób.

To rezultat ostatnich działań operacyjnych w prowincji Ghazni przeprowadzanych przez żołnierzy VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, wywodzących się z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, popularnej "Czarnej Dywizji".

Dwóch z zatrzymanych, to groźni przestępcy. Ciążą na nich zarzuty licznych porwań ludzi. Są to także najbliżsi współpracownicy jednego z terrorystów, który znajduje się na specjalnej liście najbardziej poszukiwanych rebeliantów w Afganistanie - liście JPEL (Join Priority Effects List).

- Mają wysoką pozycję w hierarchii siatki terrorystycznej prowadzącej działalność na terenie prowincji Ghazni - informuje Wiadomości24.pl, szef sekcji informacyjno-prasowej PKW, kpt Dariusz Kudlewski.

Przy zatrzymanych znaleziono wiele dowodów świadczących o ich przynależności do organizacji antyrządowej, jednocześnie potwierdzono, że obaj brali udział w licznych porwaniach współobywateli, za których później żądali wysokiego okupu.

- Prawdopodobnie właśnie w miejscu zatrzymania przez naszych żołnierzy przetrzymywali porwane osoby - mówi Kudlewski.

Odnaleziono, przygotowane w ziemi pod budynkami kryjówki, miejsca, które miały pomóc w szybkim i sprawnym ukryciu się. Tu też przetrzymywano porwanych.
Sprawna akcja polskich żołnierzy w trakcie nocnej operacji spowodowała, że terroryści nie zdążyli skorzystać z przygotowanych kryjówek.

W tych sprytnie przygotowanych kryjówkach, co podkreśla kapitan Kudlewski, odnaleziono także towary, które wcześniej zginęły z cywilnych konwojów. - Potwierdza to, że terroryści zajmują się również pospolitą działalnością przestępczą, okradając mieszkańców prowincji i konwoje z pomocą dla najbiedniejszych Afgańczyków - komentuje szef sekcji informacyjno-prasowej.

Przypomnijmy, że nie tak dawno, żołnierze VIII zmiany aresztowali bardzo ważnego dla przywódców rebeliantów reprezentanta. Zatrzymany okazał się czołową postacią z tzw. "gabinetu cieni", stworzonego przez talibów specjalnie dla prowincji Ghazni. To on osobiście kierował siłami terrorystów w kilku dystryktach.

Operację przeprowadzono w miejscowości położonej kilka kilometrów od stolicy prowincji. Tutaj decydującym czynnikiem powodzenia, podobnie jak w powyższym przypadku, były wcześniejsze precyzyjne informacje uzyskane przez Polaków.

Na początku listopada - przypomnijmy również - konwój ciężarówek ONZ przewożący żywność dla mieszkańców prowincji Kandahar, został w prowincji Ghazni na drodze między Kabulem a Kandaharem, zaatakowany przez rebeliantów. Z natychmiastową pomocą, po zlokalizowaniu konwoju, pośpieszył polski patrol sił zadaniowych QRF (Quick Reaction Force). - Rebelianci odstąpili od ataku na ciężarówki już w momencie pojawienia się pierwszych Rosomaków w pobliżu
unieruchomionego konwoju, choć w tym momencie przejmowali inicjatywę - relacjonował dla W24 szef sekcji prasowej.

Polacy ochraniali konwój kilkanaście godzin, do czasu przybycia na miejsce ataku pododdziału afgańskich sił bezpieczeństwa i dostarczenia nowych opon, które zostały przestrzelone przez napastników, by móc obrabować ze żywności konwój.

Prowincja Ghazni to obszar położony na południowy zachód od Kabulu. Na powierzchni prawie 23 tys. km kwadratowych mieszka, według różnych szacunków, od 1 do 1,5 mln Afgańczyków, głównie Hazarów i Pasztunów. Tylko niespełna 50 tys. osób to mieszkańcy miast. Reszta obywateli mieszka w małych wsiach lub w koczowniczych osadach. Prowincja Ghazni była kiedyś
jednym z ważniejszych ośrodków uprawy winogron, warzyw i zbóż. Stolicą prowincji jest 150-tysięczne miasto Ghazni, położone nad rzeką Ghazni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto