Polski Rosomak Polski Rosomak

Polski Rosomak (© Mnisterstwo Obrony Narodowej/Domena Publiczna)

Nie słabnie tempo działań bojowych polskich żołnierzy wobec rebeliantów. Tylko w ubiegłym tygodniu w walce poległo 12 z nich, 10 zostało rannych, zatrzymano 12 kolejnych, w tym zastępcę dowódcy talibów w Andar. W przeprowadzanych akcjach rannych zostało dwóch polskich komandosów oraz żołnierz z patrolu.

Polacy ani na chwilę nie oddają bojowej inicjatywy w prowincji Ghazni, za bezpieczeństwo której są odpowiedzialni. Tak też było w minionym tygodniu. Straty rebeliantów są coraz bardziej dotkliwie. Po stronie polskiej, niestety, także trzeba odnotować dwa zdarzenia.

W jednej z bojowych akcji – komandosi Wojsk Specjalnych zostali zaatakowani przez rebeliantów. W wyniku wymiany ognia dwaj z nich zostali niegroźnie ranni. Dwóch napastników zostało zabitych, jeden został zatrzymany. W kolejnym ataku na polski patrol – pod pojazdem typu MRAP eksplodował ładunek wybuchowy. Ranny został żołnierz przebywający w pojeździe.

Lekarze wojskowi określają stan rannych żołnierzy jako stabilny, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

W ramach bojowych operacji w ręce polskich żołnierzy wpadł zastępca dowódcy talibów w dystrykcie Andar – Mullah Janan, który – wg namiaru polskich służb wywiadowczych – zastraszał i terroryzował mieszkańców dystryktu. To on ponosi odpowiedzialność za przygotowywania i organizacje ataków skierowanych na siły koalicyjne, afgańskie siły bezpieczeństwa i na przedstawicieli lokalnych władz.

- Efekty działalności operacyjnej IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego potwierdzają wysoki poziom profesjonalizmu oraz doskonałą współpracę wszystkich żołnierzy ze zgrupowań bojowych – podsumowuje dla W24 wydarzenia z ubiegłego tygodnia mjr Szczepan Głuszczak z sekcji informacyjno prasowej PKW Afganistan.

W sumie w wyniku działań polskich żołnierzy w wymianie ognia poległo 12 rebeliantów, 10 zostało rannych, zatrzymano 12 osób podejrzanych o ataki na siły koalicyjne oraz przejęto znaczne ilości broni i materiałów wybuchowych.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!