Polscy żołnierze Wojskowej Straży Pożarnej w głównej bazie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w dniu Święta Strażaka zaprezentowali specjalistyczny sprzęt gaśniczo-ratowniczy.

Mają jedynie 2 minuty, by podjąć akcję. Ich praca w PKW Afganistan nie różni się od tej wykonywanej w kraju. Jednak tutaj działają w warunkach bojowych.

- Głównymi zadaniami naszych strażaków w prowincji Ghazni jest ogólnie biorąc, prewencja i gaszenie – informuje Wiadomości24pl ppor. Anna Wisłocka z sekcji informacyjno-prasowej PKW. - Dodatkowo dochodzi tutaj zabezpieczenie awaryjne lądowania śmigłowców. Pamiętać przy tym trzeba, że śmigłowce, których lądowanie nasi strażacy zabezpieczają mają na pokładzie środki bojowe.

Są także i takie sytuacje, gdzie strażacy wykonują swoje zadania poza bazą, gaszą wówczas lub zabezpieczają sprzęt wojskowy uszkodzony w trakcie działań bojowych.

Wczoraj, w dniu swojego patrona św. Floriana, strażacy mieli wyśmienitą okazję do prezentacji swojego sprzętu: ciężkiego samochodu gaśniczo-ratowniczego Star Man, samochodu Jelcz, przewożącego ponad 8 tys. litrów wody, który jest dodatkowo opancerzony, armatek wodnych oraz kompleksowego zestawu ratunkowego Holmatro, służącego do ewakuacji ludzi z wraków pojazdów czy śmigłowców. Do indywidualnej ochrony służą strażakom ubrania żaroodporne i ochronne z tkaniny nomex. Do tego wszystkiego, rzec jasna, posiadają sprzęt ewakuacji medycznej. - Gdyż każdy ze strażaków jest jednocześnie ratownikiem – dodaje podporucznik Wisłocka.

Strażacy zawsze jednomyślnie powtarzają, że najważniejsze jest w ich pracy zaufanie do kolegi, który jest w akcji za nim, bo wówczas ten pierwszy wie, jak coś jemu się stanie, to kolega wyciągnie go z niebezpieczeństwa.

Nadmieńmy, że w chwili obecnej w Afganistanie przebywa już IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego, której główny trzon tworzą żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wchodzącej w skład 11. Dywizji Kawalerii Pancernej - „Czarnej Dywizji”. Do operacji w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa ISAF wchodzą siły z 1. Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej, 7. Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich z Wędrzyna, ponadto żołnierze z Żandarmerii Wojskowej, 25. Brygady Kawalerii Pancernej, 49. Pułku Śmigłowców Bojowych, komandosi GROM wraz z 1. Pułkiem Specjalnym Komandosów czy Morskiej Jednostki Działań Specjalnych.

IX zmianą dowodzi gen. Sławomir Wojciechowski, który w czasie przekazywania w dn. 20 kwietnia br. obowiązków z poprzedniej VIII zmiany z rąk gen. Andrzeja Reudowicza, nadmienił, że przede wszystkim pragnie kontynuować to, co zostało rozpoczęte i podnieść to o stopień wyżej. Dodał, iż nie będzie to łatwe, zbliża się bowiem afgańskie lato, czyli nasilenie ofensywy sił rebelianckich.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!