Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afryka. W Namibii uruchomiono największy w świecie radioteleskop

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Naukowcy nie ustają w staraniach i pokonują z coraz większym powodzeniem trudności w docieraniu do głębokich otchłani kosmosu. Budują dla tych celów nowoczesne urządzenia, które służą badaniu najskrytszych tajemnic.

Sztuczne satelity, sondy kosmiczne, pojazdy do badania Księżyca i odległych planet, teleskopy naziemne i kosmiczne, nasłuchy odgłosów kosmosu – oto garść treści wysiłków człowieka w poznawaniu Wszechświata. Dziś przyszła wiadomość, że naukowcom udało się uruchomić w Namibii - kraju południowo-zachodniej Afryki - największy dotąd w świecie teleskop HESS-II, im. Pawła Czerenkowa, którego rozmiary sięgają wielkości dwóch kortów tenisowych.

Ten nowoczesny gigant - teleskop HESS-II, znalazł swoje loku na rozległych terenach pustynnych, na wysokości 1800 m n.p.m, w odległości ok. 100 kilometrów na zachód od stolicy kraju - Windhuk. Ważące około 600 ton, wspaniałe "oko kosmosu" ze zwierciadłem o średnicy 28 m, będzie odtąd dzień i noc obserwować i wypatrywać zjawiska na niebie oraz wychwytywać płynące z kosmosu zmiany w promieniowaniu.

Członek ekipy naukowej, biorącej udział w projekcie, Pascal Vincent podkreśla, że to nie tylko "najszersze w świecie zwierciadło w tego typu instrumencie, pozwala ono też zobaczyć obrazy w sposób bardziej precyzyjny, z czterokrotnie większą ilością pikseli na obszarze nieba niż mniejsze teleskopy" – czytamy w serwisie wyborcza.pl.

Tymczasem w maju 2012 kilka państw Afryki południowej zostało wytypowanych przez międzynarodowy zespół naukowcó do udziału w globalnym wielkim projekcie budowy "największego radioteleskopu świata", tzw. Square Kilometer Array (SKA). To kolejny projekt gigantycznego urządzenia, które - jak pisze francuska agencja prasowa AFP – będzie się charakteryzować aż 50-krotnie wyższą czułością, od najmocniejszych obecnie podobnych radioteleskopów.

Dwie trzecie anten radioteleskopu SKA ma być rozmieszczonych w RPA i w Ghanie oraz Botswanie, Kenii, Madagaskarze, Mauritiusie, Mozambiku, Namibii i Zambii. Pozostałe zaś zbudowane zostaną w Australii i Nowej Zelandii.

W najnowszym obserwatorium teleskopowym HESS-II, w Namibii, będzie pracować docelowo 170 naukowców z 12 krajów świata, w tym m.in. z RPA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Australii.

Rosjanin Paweł Czerenkow, badając luminescencję roztworów soli uranu odbywającą się pod działaniem promieni gamma - w 1934 odkrył tzw. promieniowanie Czerenkowa, i za to otrzymał z fizyki w 1958 roku Nagrodę Nobla. Konkretnie Paweł Czerenkow zdobył Nagrodę Nobla, za odkrycie i opisanie emisji promieniowania przez naładowane cząstki, które poruszają się z prędkością większą niż prędkość światła. Położył również podwaliny pod rozwój akceleratora cząstek.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto