Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amnestia Hall: z jedynkami do następnych klas przejdą nawet licealiści

Elżbieta Jaroś
Elżbieta Jaroś
GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2 lub nowszej opublikowanej przez Free Software Foundation
GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2 lub nowszej opublikowanej przez Free Software Foundation Polimerek
W "Roku Szkoły z Pasją" na wielu uczniów czekają trudniejsze egzaminy i nowa podstawa programowa. Jednak wciąż mogą oni liczyć na wyrozumiałość MEN. Do następnej klasy zda każdy, choćby z jedynką na świadectwie. Nawet licealista. Bo liczą się pasje...

Jedynki i naganne zachowanie na świadectwach szkolnych, "komisy" z większej liczby przedmiotów oraz trudniejsze egzaminy - to tylko niektóre "udogodnienia", jakie Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) zapewni uczniom w nadchodzącym roku szkolnym, ogłoszonym jako "Rok Szkoły z Pasją". Czy nowa podstawa programowa, która zobowiąże przedszkolaków oraz 3 pierwsze klasy szkoły podstawowej i gimnazjalnej, pozwoli na rozwijanie dodatkowych uzdolnień uczniów? MEN twierdzi, że tak. Minister edukacji, Katarzyna Hall przygotowała dla uczniów amnestię. Teraz z jedynką na świadectwie zda nawet licealista.

Ocena niedostateczna klasyfikuje do następnej klasy

W ubiegłym roku, o projekcie MEN na temat promocji uczniów z ocenami niedostatecznymi do klas wyższych pisała dla W24 Marta Jenner. Niebawem, będzie można przekonać się o realnej skuteczności oraz przydatności tego rozwiązania dla rozwoju jakości polskiego szkolnictwa na etapie ponadgimnazjalnym.

W roku szkolnym 2011/2012 projekt wejdzie w życie, zgodnie z sierpniową nowelizacją rozporządzenia MEN: "w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych".

Począwszy od IV klasy szkoły podstawowej, uczniowie będą mogli podchodzić do egzaminów komisyjnych nie z jednego przedmiotu obowiązkowego, jak miało to miejsce do tej pory, ale z dwóch. Sprawdzenie wiedzy dziecka przebiegnie zgodnie z dotychczasowymi normami. W przypadku niepowodzenia, uczeń i tak będzie mógł uzyskać klasyfikację do następnej klasy. MEN informuje, że ulga obejmie wszystkie przedmioty, kontynuowane w następnej klasie. Amnestia będzie udzielana z jednych zajęć, jednorazowo w ciągu wszystkich lat nauki. Prawo do niej mają uczniowie wszystkich typów szkół: podstawowej, gimnazjalnej i (po raz pierwszy) ponadgimnazjalnej. O przyznaniu ulgi zadecyduje rada pedagogiczna. Ilu licealistów skorzysta z tej "niepowtarzalnej" okazji? Czy rozporządzenie rzeczywiście zmotywuje młodzież do poszukiwania własnych uzdolnień i rozwijania pasji?

Oceny niedostateczne akceptowane. Braki wiedzy - nie

Uczeń, który z jedynką na świadectwie uzyska promocję do następnej klasy, nie powinien spodziewać się dalszych ułatwień. Egzaminy będą trudniejsze niż w latach poprzednich.

Zobacz: jak będzie wyglądał egzamin gimnazjalny w roku szkolnym 2011/2012

Nowa formuła egzaminu gimnazjalnego ma przypominać "małą maturę": bloki zostaną podzielone na niezależne części, a testy z języka obcego nowożytnego odbędą się na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Pojawi się wiele rodzajów zadań: z "lukami", "na dobieranie", typu "prawda/fałsz" oraz wielokrotnego wyboru. Choć egzaminu nie można nie zdać, to jego wynik decyduje o dalszej edukacji dziecka. Co więcej, rezultat z części językowej na poziomie podstawowym, będzie brany pod uwagę w procesie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych (w przyszłym roku po raz pierwszy - przyp. red.).

Ogólnopolska średnia z wyników tegorocznego egzaminu gimnazjalnego oscylowała w granicy połowy maksymalnej liczby punktów. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że średnia w części humanistycznej to 25,31 pkt., a w bloku matematyczno-przyrodniczym - 23,63. Zdecydowanie lepiej uczniowie rozwiązali zadania z języków obcych. Średnia z języka angielskiego to 28,28 pkt., a z języka niemieckiego - 27,63.

Zobacz: Wyniki matury 2011

Optymistyczne nie były wyniki tegorocznych matur. Co czwarty uczeń nie zdał egzaminu dojrzałości. Zmorą okazała się matematyka. Poziomu postawowego nie zaliczyło aż 21 proc. Ponad 60 tys. abiturientów przystąpiło do poprawy matury.

Przeczytaj o: maturze poprawkowej 2011

Amnestia Hall zaniży poziom edukacji?

Czy w tym świetle, decyzja o amnestii jedynkowiczów i promowaniu ich do klas wyższych, z nadzieją na samodzielne uzupełnienie braków wiedzy, jest dobrym rozwiązaniem? W moim odczuciu, nie. Zawyżenie progów w pierwszych latach nauki w szkole ponadgimnazjalnej jedynie pogłębi zapaść pomiędzy słabszymi i mocniejszymi uczniami. Zaniży tym samym poziom edukacji. Nauczyciele nie będą w stanie należycie przygotować podopiecznych do końcowych egzaminów. "Rok Szkoły z Pasją" może okazać się klęską polskiej edukacji. Oby świadectwa z ocenami niedostatecznymi w porę przypomniały o błędzie prawnika z przeszłości. Tyle, że tamte dokumenty traciły ważność w przypadku braku poprawy negatywnego wyniku. A papierów z jedynkami i nagannym zachowaniem nic nie podważy.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto