Anna Komorowska Anna Komorowska

Anna Komorowska (© Kancelaria Prezydenta RP, GNU 1.2)

W środę podczas zorganizowanej w Belwederze konferencji inaugurującej obchody Roku Janusza Korczaka ogłoszono, że Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska została przewodniczącą Komitetu Honorowego.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa w składzie Komitetu Honorowego Roku Janusza Korczaka, któremu przewodniczyć będzie Anna Komorowska znaleźli się:
działacz polityczny i pisarz Władysław Bartoszewski, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka, posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, aktorka i założycielka fundacji "Akogo" Ewa Błaszczyk, działaczka opozycji w okresie PRL i sygnatariuszka porozumień sierpniowych Henryka Krzywonos, reżyser Andrzej Wajda oraz aktor Wojciech Pszoniak.

We wrześniu ubiegłego roku Sejm podjął uchwałę, w myśl której rok 2012 ustanowiono Rokiem Janusza Korczaka. W 2012 przypadają dwie istotne rocznice związane z osobą pisarza. W tym roku mija 70 lat od jego śmierci. W październiku przypada także setna rocznica założenia przez Korczaka Domu Sierot przy ul. Krochmalnej 92 w Warszawie.

Janusz Korczak właściwie nazywał się Henryk Goldszmit. Do dziś nie wiadomo, czy urodził się 22 lipca 1878 czy 1879 roku. Był lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Był prekursorem działań na rzecz praw dziecka i inicjatorem pierwszego pisma publikowanego przez dzieci. Zmarł w 1942 w obozie zagłady w Treblince.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!