Zasłużony dyrektor Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Antoni Cybulski, choć już na emeryturze, w wakacje odwiedzał "swoje" muzeum", którym aktualnie zarządza jego syn Cezary i w wakacje trwał tam duży remont. Obydwaj są pełni inicjatyw.

Po 46 latach pracy na stanowisku dyrektora muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej pożegnano pana Antoniego Cybulskiego. Za swoją aktywność i pracę został uhonorowany chyba wszystkimi cennymi nagrodami, z odznaczeniem Kawalera Orderu Uśmiechu na czele.
Antoni Cybulski mimo przejścia na emeryturę i zamieszkania na co dzień w odległych Siedlcach, żywo uczestniczy w ruchu sienkiewiczowskim i odwiedza Wolę Okrzejską.
Rok 2016 rokiem Sienkiewicza Z okazji tegorocznego 21 już zlotu szkół sienkiewiczowskich w maju w Gnieźnie Antoni Cybulski wystosował apel, aby rok, 2016 kiedy wypadnie rocznica stulecia śmierci laureata nagrody nobla ogłosić Rokiem Sienkiewicza. Do roku 2016 przygotowuje się od 17 lat, kiedy w 1996 roku parlament nie ustanowił roku 1996 rokiem pisarza. Aby tym razem nie doszło do takiej sytuacji postanowił zintegrować wszystkie szkoły sienkiewiczowskie, aby pomogły w uchwaleniu przez polski Sejm stosownej uchwały. Apel Antoniego Cybulskiego został odczytany na zlocie w Gnieźnie
Pamięta też dyrektor Antoni Cybulski o ludziach, którzy całe lata, tak jak on, zabiegali o sienkiewicziana i tworzyli ruch zlotów szkól sienkiewiczowskich. Bardzo przeżył tragiczną śmierć 21 lipca br. w Tatrach swojego przyjaciela Jerzego Fijałkowskiego, dyrektora gimnazjum imienia Henryka Sienkiewicza w Ślesinie, organizatora jednego z pierwszych zlotów (3) szkół sienkiewiczowskich w 1996 roku.


Remont dworku Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej


Mimo choroby serca, z którą pan Antoni Cybulski się boryka, stara się być świadkiem dziejów dworku dzieciństwa Henryka Sienkiewicza. Ma niezmienny, rodzinny sentyment do tego miejsca, wielką wiedzę o Henryku Sienkiewiczu i jego rodzinie, którą dzieli się nadal. Tu w Woli Okrzejskiej wraz z żoną Anna Cybulską, emerytowaną nauczycielką miejscowej szkoły i kustoszem muzeum, autorką wielu sienkiewiczowskich publikacji, razem wychowali swoje dzieci, w tym dwóch synów Maćka i Cezarego, którzy są historykami sztuki. Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zarządza aktualnie jego syn Cezary Cybulski, od lat związany, jako kustosz, menedżer i wydawca z muzeum, choć w ostatnich latach pracował w banku w Warszawie.

Pieniądze, które dyr. Cybulski pozyskał na ten cel jeszcze w 2010 roku pozwoliły zrealizować dyrektorowi Cezaremu Cybulskiemu tegoroczny plan remontu placówki, a konkretnie wymianę wszystkich okien, okiennic, gontów i okienek dachowych. Przywrócono dawną estetykę dworku np. od strony południowej odtworzono dachowe wole oczka. Ta sama ekipa malarzy i stolarzy z lubelskiej pracowni konserwacji zabytków - na zdjęciu 30 lipca w ostatnim dniu remontu - pracowała już przy modernizacji tzw. Chaty Stefana Żeromskiego Nałęczowie, pałacu w Radzyniu Podlaskim, generalnej renowacji teatru starego Lublinie. Modernizacja w Woli Okrzejskiej trwała wiosną i latem br.. Przez cały ten czas muzeum było czynne i przyjmowało codziennie zwiedzających z kraju i zza granicy..Pożegnanie dyrektora Cybulskiego


Pożegnanie dyrektora w muzeum było wzruszająca uroczystością i piękną okazją do podziękowań ze strony tych wszystkich którzy z nim współpracowali. W benefisie wzięli udział m. in. Starosta Powiatowy w Łukowie i zarząd powiatu. Wśród wielu nagród, jakie otrzymał w ostatnich latach dyr. Cybulski można wymienić Medal Gloria artis, Kawaler Orderu Uśmiechu, medal św. Łukasza, zasłużony działacz kultury polskiej. W muzeum w Woli zobaczymy fotel bujany, podarek od pracowników muzeum. W wakacje w lipcu 2013 Antoni Cybulski odwiedził muzeum z żona Anną. Cieszył się, że nadal placówkę odwiedzają całe rodziny, grupy wycieczkowe, a ekspozycja jest w dalszym ciągu bardzo profesjonalnie prowadzona. Opuściły właśnie w lipcu mury muzeum - na zdjęciu - kostiumy dziecięce z filmu fab. Wiesława Adamika o małej krakowiance Wandzi Ulanowskiej, która była pierwowzorem Nel z powieści w pustyni i w puszczy. Ten film nawiązywał do dzieciństwa dzieci sprzed stu lat. W narożnym słonecznym pokoju dworku stoi dziś kołyska upamiętniająca fakt narodzin Henryka Sienkiewicza, a z głośników słychać płacz dziecka.


Zwiedzamy muzeum w Woli Okrzejskiej


Warto tutaj przyjechać na wypoczynek z rodziną, wśród lasów, lak, pól i stawów i zwiedzić inne sienkiewiczowskie zabytki, w tym kościół i cmentarz w Okrzei z nowym dużym pomnikiem nagrobnym matki Stefanii (1 września br. minęła okrągła 145 rocznica jej śmierci), kopiec Sienkiewicza, klasztor w Woli Gułowskiej.
Przybyło w tej okolicy ostatnio sporo miejsc noclegowych, działają agroturystyczne gospodarstwa m. in. Pani Wandy Denko w woli Gułowskiej nieopodal klasztoru karmelitów, gości pielgrzymów także przeor klasztoru, niebawem gości w kilkunastu eleganckich pokojach z łazienkami przyjmie nowo zbudowany dom weselny 'Dwór Sienkiewicza' w Okrzei, a w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum w Woli Okrzejskiej działa i służy także grupom zwiedzających jako miejsce posiłków od początku br. nowo zbudowany pawilon Baru 'Królewiec".
Tutejsi mieszkańcy są bardzo serdeczni i gościnni dla wszystkich, którym bliskie jej piękno tej podlaskiej ziemi.

Na zdjęciu z 2009 roku - dyrektor Antonii Cybulski ocenia straty w drzewostanie spowodowane potężna wichurą w parku dworku Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskie
j
Przez ostatnie dwanaście lat odwiedzałem setki razy Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej jako dziennikarz i zawsze doświadczałem również życzliwości dyrektora Antoniego Cybulskiego.

Tekst i zdj. Wiesław Adamik

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!