https://flic https://flic

https://flic.kr/p/9L863i (© Saint Louis University/CC BY ND 2.0)

Naukowcy z Bostonu dokonali odkrycia, które pomoże w walce z antybiotykoopornymi bakteriami. Nowy antybiotyk nosi nazwę teiksobaktyny.

Badacze z Northeastern University w Bostonie skorzystali z tzw. iChipów. Ta nowatorska metoda polega na zapewnieniu pobranym z gleby bakteriom cząstek, które na co dzień występują w ziemi. Wcześniej hodowla tych mikroorganizmów nastręczała problemów - podaje RMF24.

Dzięki powyższej metodzie możliwe było wyhodowanie 10 tys. kolonii bakterii i przeanalizowanie 25 antybiotyków. Spośród nich najważniejsza okazała się teiksobaktyna. Zwalczyła ona m.in. szczepy gronkowca złocistego oporne na metycylinę.

Czytaj także: Naukowcy szukają planet podobnych do Ziemi. Umożliwiają to odkrycia teleskopu Keplera


Teiksobaktyna została przetestowana na komórkach ludzkich, ale nie badano jej jeszcze bezpośrednio na ludziach. Wiadomo, że nie wykazała toksyczności. Testy na myszach miały z kolei dowodzić, że antybiotyk nie wpływa negatywnie na błony komórkowe ssaków.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!