Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel Smoleński w Starachowicach

Redakcja
Apel Smoleński w Starachowicach.
Apel Smoleński w Starachowicach.
We wtorek 10 sierpnia, przy Krzyżu Katyńskim w Starachowicach odbyła się uroczystość upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej.

Cztery miesiące po katastrofie smoleńskiej, w której obok Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii zginęła elita naszego narodu, przy Krzyżu Katyńskim w Starachowicach, podobnie jak w kilkudziesięciu podobnych miejscach w Polsce, odbyła się uroczystość upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń.

Inicjatorem spotkania, w którym wzięło udział blisko dwustu mieszkańców naszego miasta, był starachowicki poseł Krzysztof Lipiec.

Modlitwę za wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej poprowadził ksiądz dziekan Józef Domański.
Głównym punktem uroczystości było odczytanie przez Piotra Tutalaka tekstu Apelu Smoleńskiego. W treści Apelu czytamy m.in.: „Naszym obowiązkiem, wobec poległych i przyszłych pokoleń, pozostaje wyjaśnienie wszystkich przyczyn tragedii 10 kwietnia. Musimy domagać się znalezienia odpowiedzialnych za narażenie życia głowy państwa polskiego i towarzyszących mu osób. Domagajmy się rozliczenia tych wszystkich, którzy odmawiając prezydentowi prawa do uczczenia poległych w Katyniu, doprowadzili do tego, że nie zapewniono mu należnych środków bezpieczeństwa. Niech winni tej tragedii staną przed sądem, kimkolwiek są i jakiekolwiek sprawują funkcje, a wszyscy, którzy ich osłaniają niech odejdą z życia publicznego. Brońmy honoru i czci poległego Prezydenta. Żądajmy rozliczenia tych, którzy szkalowali i szkalują jego dobre imię”.

Treść Apelu została odczytana tego dnia w kilkudziesięciu miejscach w Polsce podczas podobnych uroczystości.

Zwracając się do zgromadzonych przy Krzyżu Katyńskim, Poseł na Sejm RP, Krzysztof Lipiec, powiedział, że: „obowiązkiem żyjących jest nie tylko pamięć o zmarłych, ale także domaganie się prawdy o wszystkich okolicznościach ich śmierci i to bez względu na to, jak gorzka może być ta prawda. Ogłoszenie w dniu dzisiejszym, w wielu miejscach naszego kraju, w tym także w Starachowicach Apelu Smoleńskiego nie jest i nigdy nie będzie wyrazem niechęci, czy też nienawiści do kogokolwiek. Jest to głos domagający się prawdy, bo tylko na prawdzie możemy budować przyszłość naszej Ojczyzny”. W swoim przemówieniu Krzysztof Lipiec poinformował także, że dziesiątego dnia każdego miesiąca będzie inicjował działanie mające upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej i umożliwić wszystkim poznanie całej prawdy o tym tragicznym wydarzeniu.

Chwilą szczególnej zadumy i refleksji był moment, kiedy Lucjana Elżbieta Nowak wyrecytowała wiersz o śmierci prezydenta Kaczyńskiego, który powstał kilka dni po tym tragicznym wydarzeniu. W tak szczególnej atmosferze, Lidia Dziura i Adam Krupa odczytali listę 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. W tym samym czasie uczestnicy uroczystości składali wiązanki kwiatów i zapalali znicze przez Krzyżu Katyńskim.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz błogosławieństwo księdza dziekana Józefa Domańskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto