16 grudnia przed Naczelną Radą Lekarską minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawi propozycję zmian przepisów dotyczących wypisywania recept na leki refunowane.

Za wypisanie recepty na lek refundowany osobie nieuprawnionej ma grozić kara. Według rozporządzenia do ustawy refundacyjnej od stycznia 2012 r. lekarze mieliby określać stopień refundacji, który przysługuje pacjentowi. Miałoby to być 30, 50 lub 100 proc.

Lekarze sprzeciwiają się obecnym przepisom. Twierdzą, że określanie czy pacjentowi przysługuje refundacja czy też nie, nie należy do ich obowiązków i nie jest elementem leczenia.

Rada Lekarska ostrzegła ministra, że jeśli rozporządzenie nie zostanie zmienione, od nowego roku będą wystawiać jedynie recepty pełnopłatne z adnotacją "Refundacja leku do decyzji NFZ" - podaje TVN24.

Minister Arłukowicz ma przedstawić nowy projekt rozporządzenia, dzięki któremu możliwy byłby kompromis pomiędzy lekarzami i ministerstwem. Jednocześnie szef resortu zapowiedział, że nie zamierza wprowadzać nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!