W Katowicach zakończyła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent. Statuetka "Czarnego Konia" dla najlepszej fabuły trafiła do autorów indyjskiej produkcji "I.D.", a wśród animacji wygrał obraz "Norman".

Przez ponad tydzień, w stolicy Górnego Śląska królowało niezależne kino z całego świata i nie tylko - na tegorocznej edycji Ars Independent debiutowała tematyka gier komputerowych. Głównym wydarzeniem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego było rozstrzygnięcie konkursu dla najlepszego filmu fabularnego i animacji o statuetki "Czarnego Konia". W pierwszej kategorii, jury w składzie Laila Pakalnina (przewodnicząca), Magdalena Felis oraz Lior Shamriz, spośród ośmiu produkcji pełnometrażowych zdecydowało się wyróżnić obraz I.D. w reżyserii Kamala K.M. Indyjski twórca, poza statuetką otrzymał również nagrodę finansową w wysokości 10 tys. złotych.

Zwycięski film przedstawia historię młodej mieszkanki Bombaju - Charu, która po skończonych studiach właśnie zaczyna poszukiwania pracy w marketingu. Jej życiowe plany zmienia nagła śmierć anonimowego robotnika, który umiera podczas remontu w jej domu - mimo wielu przeciwności główna bohaterka postanawia ustalić tożsamość zmarłego, co ściąga na nią nieznane konsekwencje. Jury napisało w uzasadnieniu, że docenia ten film za mądry portret społeczeństwa i za unikalną bohaterkę, z którą możemy utożsamiać się i krytykować w tym samym momencie. Natomiast studenckie jury swoją nagrodą wyróżniło film Spotkania po północy autorstwa Yannowi Gonzalezowi.


Podczas sobotniej gali zamknięcia festiwalu, przyznano również statuetki "Czarnego Konia" dla najlepszej animacji. Eksperckie jury, którego przewodniczącym był Piotr Dumała (uznany twórca filmów animowanych, który podczas Ars Independent miał retrospektywę własnych dzieł), za zwycięzcę w tej kategorii uznało Norman w reżyserii Robbe Verveake. Belg, za 10-minutową opowieść o aspołecznym bohaterze poszukującym swojego miejsca na świecie, otrzymał poza statuetką 2 tys. złotych. Uroczystą galę rozpoczął pokaz specjalnego filmu stworzonego za pomocą techniki lomo, nakręconego podczas trwania katowickiego festiwalu, a zakończyła projekcja Likwidacji w reżyserii Sébastiena Pilote - laureata ubiegłorocznej edycji Ars Independent.

Przez dziesięć dni, w katowickich kinach publiczność mogła obejrzeć ponad 100 festiwalowych projekcji, ale i spotkać się z twórcami filmowymi czy wsiąść udział w warsztatach na temat gier komputerowych. Z każdym rokiem Ars Indpendent, skierowany głównie na młodych twórców, zaczyna dotykać coraz więcej aspektów kultury i sztuki. Organizatorzy festiwalu na pewno mają już głowę pełną pomysłów, czym zaskoczyć widzów podczas kolejnej, już czwartej edycji święta kina niezależnego na Górnym Śląsku.

Oficjalna strona internetowa 3. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent

Lubisz oglądać dobre filmy w telewizji? Dowiedz się, co jest emitowane! Sprawdź program tv!

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!